20.10.2009 Joensuun Kataja otti Korisliigan tiistain ainoassa pelissä kauden ensimmäisen kotivoittonsa, kun se kukisti KTP-Basketin pistein 93-82 (44-44). Viisi ensimmäistä peliään hävinnyt Kataja otti toisen peräkkäisen voittonsa, kun se avasi voittotilinsä lauantain vieraspelissä FoKoPoa vastaan.
Daviin Davis kirjautti 19 pisteen, seitsemän levypallon ja viiden torjunnan tehot, kun Joensuun Kataja otti toisen voittonsa. Kuva: Francois Perthuis.
Tasainen peli kääntyi Katajalle viimeisellä neljänneksellä. KTP johti kuutisen minuuttia ennen loppua 74-78 -tilanteessa, mutta Daviin Davisin ja uuden pelinrakentajan Jeb Iveyn johdolla Kataja vei seuraavan neliminuuttisen 12-0 ja nousi 86-78 -johtoon. KTP pääsi vielä neljän pisteen päähän, muttei enää ohi.
– Iso osa voitosta kuuluu Iveylle, joka toi tasapainoa peliimme. Hän hapuili vielä heitoissaan, muttei menettänyt kertaakaan palloa. Hänen myötään muutkin pelaajat saivat itseluottamusta ja näin ratkaisijoiden kaartimme laajeni alkukauden peleistä, kommentoi Katajan valmentaja Pekka Salminen.
KTP oli vahvempi korin tuntumassa, mutta Kataja ratkaisi voittonsa jälleen tehokkaalla kaukoheittopelillä upotettuaan 15 kolmen pisteen koria 48 prosentin tarkkuudella.
Katajan tasaisen tehotrion muodostivat Ivey 20 pisteellä sekä Davis ja Petri Virtanen 19 pisteellä.
KTP:n tehokolmikkoon pääsivät Eric Washington ja Isaac Spencer 20:llä sekä Pasi Heinonen 15 pisteellä.
(STT)
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.