Katajalle tusina täyteen

21.3.2009 Korisliigaa johtavan Joensuun Katajan peräkkäisten voittojen sarja venyi lauantaina täyteen tusinaan, kun Kataja otti kotivoiton FoKoPosta 101-84 (49-43) -lukemin. Kataja on etenemässä kohti runkosarjan voittoa. Kakkosena oleva Kouvot voi ohittaa Katajan vain voittamalla jäljellä olevilla kuudella kierroksella neljä peliä Katajaa enemmän.

FoKoPo pystyi antamaan Katajalle tasapäisen vastuksen lähes pelin puoliväliin asti. Kataja nousi johtoon toisen jakson lopulla ja kasvatti kahden viimeisen neljänneksen aikana johtoaan tasaisesti lopulliseen 17 pisteen eroon.

Kataja teki eroa etenkin kaukoheitoillaan nakattuaan kahdeksan kolmen pisteen koria enemmän kuin FoKoPo.

Katajan ja koko sarjan korikunkku Jeremiah Wood keräsi tarkasti komean 30 pisteen saaliin. Larry Blair ja Quinnel Brown heittivät 17 pistettä mieheen.

FoKoPon tehokkain oli Ronald Yates 22 pisteellä. Nick Wallery päätyi 14 pisteeseen.

Namika Lahti murskasi kaimaseuransa

Namika Lahti murskasi kotipelissään lappeenrantalaisen kaimaseuransa NMKY:n tylysti 101-65 (37-28) -tuloksella.

Peli kääntyi kotijoukkueelle toisen neljänneksen lopulla, kun LrNMKY:n ainoa johtotilanne 26-28 vaihtui 11-0 -nykäisyllä lahtelaisten taukojohdoksi. Peli ratkesi kolmannella jaksolla, kun kotijohto kasvoi jo 34 pisteeseen.

Namika Lahti vei levypallot ylivoimaisesti 50-29 ja heitti peräti 18 kolmen pisteen koria 50 prosentin teholla.

Namika Lahden Ray Nixon osui kaaren takaa seitsemän kertaa yhdeksällä heitolla ja keräsi yhteensä 31 pistettä. Jason Conley säesti 20 pisteellä.

LrNMKY:stä pääsivät yli kymmenen pisteen vain HL Coleman 24:llä ja Adrian Penland 11 pisteellä.

Hongalle voitto Componentasta

Pudotuspeleihin kotietua kärkkyvä Espoon Honka haki vierasvoiton Karkkilasta 65-79 (30-42) -tuloksella.

Honka hallitsi peliä ja kasvatti johtoaan tasaisesti niin, että ero kasvoi pelin lopulla 20 pisteeseen.

Kimmo Muurinen heitti Hongalle 22 pistettä ja Jukka Matinen 15. Tuukka Kotti kahmi 15 levypalloa.

- Hyvä voitto. Eikä tässä vaiheessa voida puhua rutiinivoitosta, sillä meillä on vielä siksi uusi kokoonpano, että peli on edelleen osittain totuttelua, muistutti voittajien Elias Kajander.

Kotijoukkue Team Componentan tehokkain oli Frank Richards, joka teki 21 pisteestään 19 jo puoliväliin mennessä. Damion Dantzler heitti 14 pistettä. Edellämainitut olivat Componentan viidestä ulkomaalaispelaajasta ainoat pelissä mukaan olleet.

ToPo yritti katkaista Pyrinnön voittokulun

Viimeisistä pudotuspelipaikoista kamppailevat ToPo ja Tampereen Pyrintö ottelivat tasaisesti Helsingissä. ToPo yritti katkaista Pyrinnön voittokulun, mutta 62-72 (34-40) -tulos toi tamperelaisille jo kuudennen peräkkäisen voiton.

ToPo ei johtanut peliä kertaakaan, mutta Pyrintö ei myöskään päässyt karkuun. ToPo nousi voittokamppailuun päätösjakson puolivälin jälkeen 61-61 -numeroihin. Kun Pyrintö palautti johtonsa viiteen pisteeseen, ei ToPo pystynyt enää toiseen nousuun.

Damon Williams ja Kenneth Lowe heittivät kumpikin Pyrinnölle 22 pistettä.

ToPon parhaaksi kohosi kuusi kolmosta upottanut Timo Heinonen 24 pisteellä. James Allen keräsi 11 pistettä.

(STT)

 

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
9.6.2025 11:54 Korisliiga

Justice Smith Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

4.6.2025 12:05 Korisliiga

Claudell Harris Jr Vilppaan ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.

4.6.2025 11:00 Korisliiga

Korihaiden oma kasvatti Aamos Nikula palaa Uuteenkaupunkiin

Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.

2.6.2025 11:00 Korisliiga

Mikael Laihonen palaa Korisliigaan Korihaiden paidassa

Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.

2.6.2025 10:35 Korisliiga

Max Besselink Joensuuhun

Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.

2.6.2025 08:42 Korisliiga

Alvar Peltoniemi jatkosopimukseen Hongan kanssa

Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.

28.5.2025 09:15 Korisliiga

Antti Ahonen siirtyy Kauhajoelle

Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

Näytä lisää vastaavia