20.10.2007 Kauhajoen Karhun liigamiehistöön on liittynyt koeajalla yhdysvaltalainen Mario Porter. Parimetrinen ja 100-kiloinen Porter omaa ammattilaisuraltaan kovia meriittejä, joskin miehen pari viime kautta ovat olleet katkonaisia loukkaantumisten vuoksi.
Nykyisin 27-vuotias Porter valmistui Riderin yliopistosta vuonna 2002. Yliopistonsa viimeisenä vuotena hän teki keskimäärin 20,1 pistettä. Sittemmin Porter on pelannut ammattilaisena mm. Ranskassa, Englannissa ja Portugalissa. Kaudella 2004-05 Porter oli Ranskan kakkosliigan (Pro B) paras pistemies keskiarvolla 21,2.
Ranskan huippukauden jälkeen Porterin ura on ollut loukkaantumisista johtuen katkonainen. Nyt mies hakee kuntoutuksen jälkeen uutta tulemista Suomen Korisliigasta.
- Alkukauden tahmeuden jälkeen päätimme tehdä muutoksia. Mario Porterin tasoisen pelaajan löytyminen tässä vaiheessa kautta yllätti meidän ja luonnollisesti halusimme nähdä miehen pelikentällä, kertaa Karhun taustaryhmän vetäjä Mika Perälä uuden vahvistuksen saapumista paikkakunnalle.
Karhulla on voimassaolevat sopimukset Darryl Hudsonin, Josh Grossin ja Cedric McGowanin kanssa. Seuralla on Porterin lisäksi koeajalla pelintekijä Tony Mitchell.
Kauden kolme ensimmäistä otteluaan hävinneen sarjanousija Karhun seuraava ottelu on kotona Lappeenrannan NMKY:tä vastaan lauantaina. Keskiviikon tappiollisessa Kataja–ottelussa Porter ja Gross seurasivat peliä siviilit päällä ja myös lauantaina kaksi vahvistusta jää pois kokoonpanosta, kertoo seura tiedotteessaan.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.