29.4.2024 12:43 Pyrintö on solminut kautta 2024-25 koskevan sopimuksen kasvattajaseuraansa palaavan Kenisha Williamsin kanssa.
Kuva: Ville Vuorinen
Kesällä 20 vuotta täyttävä Williams teki korisliigadebyyttinsä Pyrinnössä jo kolme vuotta sitten keväällä 2021 ja pelasi sen jälkeen Pyrinnössä kaudet 2021-22 ja 2022-23, joista ensimmäisen ensisijaisesti Akatemia-joukkueessa ja jälkimmäisen jo Korisliigan vakiokokoonpanossa. Viime kaudella HBA.ta edustanut Kenisha tilastoi runkosarjassa pelaamissaan 24 ottelussa keskimäärin 5,2 pistettä, 2,6 levypalloa ja 2,3 syöttöä 21:22 minuutissa. Kenishalla on uratilastoissaan myös yhteensä 29 nuorten maaottelua WU18- ja WU20-joukkueissa.
Päävalmentaja Petteri Molenius on tyytyväinen Kenishan ratkaisusta palata Tampereelle.
– Hienoa saada Kenisha takaisin kasvattajaseuraansa. Kenisha tuo varsinkin meidän puolustuspelaamiseen paljon lisää osaamista ja hänen kykynsä puolustaa vastustajan parhaita pelintekijöitä tulee varmasti olemaan iso hyöty joukkueelle. Haluamme ensi kauden joukkueeseen motivoituneita ja eteenpäin pyrkiviä pelaajia, jotka ovat valmiita tekemään töitä harjoituksissa kehityksensä eteen, joten siinäkin mielessä Kenisha sopii erittäin hyvin tulevan kauden suunnitelmiimme, Molenius kommentoi seuran tiedotteessa.
Kenisha kertoi pohtineensa ratkaisua pitkään, mutta Pyrintö tuntui lopulta parhaimmalta vaihtoehdolta:
– Ympäristö on tuttu ja on mukavaa palata takaisin Pyynikin kotiyleisön eteen!
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan PuHu Junioreiden kasvatti Johanna Rädyn kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Rädylle viides Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa
Peppi Lohko, 20, on palannut Sienan yliopistosta takaisin Suomeen ja liittyy Tapiolan Hongan naisten korisliigajoukkueeseen kaudelle 2025-26. SB-Girlsin lahtelaiskasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana liigatasolla Espoo Basket Teamissa ja HBA-Märskyssä. Lohko on myös tuttu kasvo nuorten maajoukkueista menneiltä kausilta, joissa hän edusti Suomea 42 nuorten maaottelussa.
Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.
Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.
ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.
Hongan naisten korisliigajoukkueen toinen amerikkalaisvahvistus saapuu Espooseen Montanan yliopistosta. 183-senttinen Tyler McCliment-Call on usean paikan pelaaja, joka vakuutti Hongan valmentajakaksikon muun muassa monipuolisilla korintekotaidoillaan. Tuleva kausi 2025-26 on 23-vuotiaalle McCliment-Callille ensimmäinen ammattilaiskausi.
Pyrintö on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Stephanie McBriden kanssa. 185-senttinen sentteri pelasi viime kaudella Irlannissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset sopimukset 18-vuotiaan Kouvojen kasvatin Enni Laureman sekä 15-vuotiaan Kouvot-kasvatti Mette Lehtisen kanssa. Lisäksi joukkueeseen saapuu 16-vuotias HoNsU-kasvatin Lila Lampinen.
BC Nokian naisten joukkue on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Ninni Salmen kanssa. Lisäksi seura solmi jatkosopimukset Anni Nurmisen ja Venla Partikaisen kanssa.
Amerikkalais-australialainen Tess Barnes vahvistaa Hongan naisten korisliigajoukkuetta kaudella 2025-26. 188-senttinen ja monipuolisuudellaan yliopistokentillä huomiota herättänyt Barnes aloittaa Hongassa ammattilaisuransa.