Kenya Robinsonille ensimmäisenä naispelaajana 100 pudotuspeliottelua

20.3.2015 45-vuotias Äänekosken Huiman Kenya Robinson rikkoi ensimmäisenä naisena Suomessa 100 pudouspelin rajapyykin eilisessä puolivälieräottelussa, kun Huima kukisti kotonaan Vimpelin Vedon. Samaan aikaan Kauhajoen Karhun Antti Kanervo ylitti 500 onnistuneen kolmosen rajan eilisessä kohtaamisessa Salon Vilpasta vastaan.

25-vuotias Kanervo siirtyi kaikkien aikojen kolmostilastossa sijalle 24. Kuvat: Francois Perthuis, Erkki Hautaviita.

Suomessa vuodesta 1997 asti Naisten Korisliigaa tahkonnut Robinson on edustanut urallaan SBG:tä, Panttereita, BC Nokiaa sekä viimeiset 13 kautta Äänekosken Huimaa.

Palkintokaapista Robinsonilta löytyy kolme SM-kultaa (2000, 2001, 2003), kolme hopeaa sekä kaksi pronssia. SM-mitalien lisäksi tilillä on yksi Suomen cupin voitto kaudelta 2006-2007 ja kolme Cup-hopeaa.

17,4 pisteen ja 12,5 levypallon urakeskiarvolla porskuttava Robinson on valittu neljästi Vuoden ulkomaalaisvahvistukseksi sekä SM-finaalien MVP -palkinto kauden 00/01 päätteeksi.

Tällä hetkellä pudotuspelien ottelumäärässä Robinsonin takana tulevat viiden kärjessä Lea Hakala (93), Sanna Jämsen (82), Susanna Rinta ja Maiju Bland (78).

Lisätiedot: Kenya Robinson

Kanervolle 500 onnistunutta kolmen pisteen heittoa täyteen

Äänekosken Huiman kasvatti Antti Kanervo siirtyi kaikkien aikojen kolmostilastossa sijalle 24, upotettuaan eilisessä Vilpas-kohtaamisessa kolme kolmosta. Kanervolla on nyt kasassa yhteensä 502 onnistunutta kolmen pisteen heittoa.

Urallaan Kouvoja, Katajaa ja Karhua edustanut Kanervo on heittänyt kaaren takaa urallaan 41,8%:n tarkkuudella.

Onnistuneiden kolmosten tilastokärkeä pitää Petri Virtanen 1161 onnistumisellaan.

Lisätiedot: Antti Kanervo

Asiat

 
25.4.2025 09:43 Susijengi

Fenerbahce kahteen voittoon Jantusen Paris Basketballista Euroliigan pudotuspeleissä

Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

24.4.2025 10:29 Susijengi

Grandisonille 13 pistettä FIBA Europe Cupin finaalissa, PAOK Saloniki taipui kakkossijaan

Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.

22.4.2025 22:55 Miesten I divisioona A

Lahti Basketball miesten divisioona A:n mestariksi 1805 katsojan edessä Luhta Areenalla

Miesten I divisioona A:n mestarijoukkue selvisi tänään, kun Lahti Basketball voitti kolmannessa finaaliottelussa Jyväskylä Basketball Academyn numeroin 102–55. Luhta Areenalla oli kerääntynyt peräti 1805 katsojaa, mikä on miesten ykkösdivisioonan kaikkien aikojen ennätys.

22.4.2025 22:34 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua laittaa hyvän kiertämään – ”Mahdollisuus antaa vähän takaisin”

Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.

22.4.2025 12:00 Pääjuttu

Hartwall Sport on mukana EM-kotikisoissa Susijengin virallisena urheilujuomana

Hartwall Sport liittyy Susijengin virallisten kisakumppaneiden joukkoon. Yhteistyö vahvistaa pitkäaikaista kumppanuutta Hartwallin ja suomalaisen koripallon välillä.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

21.4.2025 14:01 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta aloittanut finaalit Saksassa – kausia päätökseen Espanjassa ja Unkarissa

Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

Näytä lisää vastaavia