29.1.2014 Naisten Korisliigan keskikastin taistossa ottivat keskiviikkona toisistaan mittaa kaksi keskikastin joukkuetta pääkaupunkiseudulta, kun Tapiolan Honka emännöi Keravan Energia Teamia. Honka kiri toisella puoliajalla 18 pisteen päästä neljän pisteen päähän, mutta keravalaiset hallitsivat hermopelin lopussa.
Rosetta Adzasu pisti tuulemaan keskiviikkona Espoossa. Kuva: Kai Kilappa.
Keravan Energia Team kasvatti johtonsa parhaimmillaan lukemiin 44–62, kun pelin kolmatta jaksoa oli pelaamatta kaksi ja puoli minuuttia.
Espoolaiset syttyivät kuitenkin mukaan taisteluun Tuuli Mennan ja debyyttiottelunsa pelanneen Toccara Rossin onnistumisilla ja Elina Koskimies kavensi keravalaisjohdon neljään (66–70) puolitoista minuuttia ennen loppua.
Ratkaisevissa hyökkäyksissä Honka ei kuitenkaan saanut enää kavennuskoria aikaiseksi, ja Rosetta Adzasu kuittasi keravalaisvoiton kolmella vapaaheitollaan. Lopulta Tapiolan urheiluhallin tulostaululla komeilivat 69–73 (38–41)-lukemat.
Ottelusta kehkeytyi kahden huikaisevan ottelun pelanneen amerikkalaispelaajan taitonäytös. Keravan Rosetta Adzasu (37/9/5 syöttöä/10 riistoa) ja Hongan uusi vahvistus Toccara Ross (26/20/4 blokkia) olivat omassa kastissaan.
Keravalta onnistui lisäksi Mollie Williams (11/11/2 blokkia) sekä Henrika Suhonen (11/4). Hongasta Tuuli Menna (17/12) oli elementissään.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.