Kevätvireinen Karhu kumosi Hongan, Vilpas vahvasti mukana pudotuspelikamppailussa

2.4.2014 Vaikeasta talvesta selvinnyt Kauhajoen Karhu karjahteli jälleen voimallisesti murjomalla huikean heittoillan myötä Tapiolan Hongan Espoossa pistein 90–103 (46–60). Salon Vilpas ja Lapuan Korikobrat kohensivat voitoillaan asemiaan pudotuspelitaistelussa, ja kärkijoukkueet Bisons, Pyrintö ja Kataja napsivat voittosarakkeeseen lisämerkintöjä.

Niko Mattilan Karhu on parantanut otteitaan kevään lähestyessä.

Vesa-Pekka Laine villitsi Salohallin yleisöä KTP-voitossa.

Jesse Perry donkkasi Korikobrat voittoon Namika Lappeenrannasta.

Tuukka Kotin Bisons piti Kouvot takanaan.

Damon Williamsin Pyrintö pysyttelee tiukasti liigan kärjessä.

Jared Newsonin Kataja oli omissa korkeuksissaan Namika Lahtea vastaan. Kuvat: Kai Kilappa, Tytti Nuoramo, Francois Perthuis & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.

Maaliskuun ensimmäiset viisi otteluaan hävinnyt Kauhajoen Karhu napsi nyt neljännen perättäisen voittonsa antamalla Tapiolan Urheiluhallin kotiyleisölle hurjan näytöksen kaukoheittovoimastaan.

 

Karhu rankaisi espoolaisisäntiä 103 pisteellä upottaen kakkosensa 52% tarkkuudella sekä kaikkiaan 16 kolmosta 57% tarkkuudella viittä vaille varmistaen runkosarjan viidennen sijansa. Tulitusta johti Justin Baker (26/5), jonka kahdeksasta kolmosyrityksestä onnistui seitsemän.

 

– Olemme odottaneet tätä peliä, jossa ketsuppipullo aukeaisi – siitäkin huolimatta, ettei heitto voi aina upota näin. Baker tiedettiin heittäjäksi, kun hän tuli meille Israelista, ja nyt hän onnistui, Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara kiitteli.

 

Ray Willis (19/9/3 syöttöä), Bojan Sarcevic (18/3/5 syöttöä), Andre Williamson (14/5/2 blokkia) ja Niko Mattila (11/4) kuuluivat myös pohjanmaalaisten parhaimmistoon. Jaraun Burrows (26/10) ja Ronnie Clark (24/6/3 blokkia) tahdittivat Honkaa.

 

Kun Korisliigan runkosarjaa on pelaamatta neljä ottelua, viidennen sijan Karhu on voittanut kolme ottelua enemmän kuin kuudennen sijan Honka.

 

Vilpas vakuuttava KTP:ta vastaan

 

Vaikka Kouvolan Kouvot haki maaliskuussa vahvan kiinnityksen Korisliigan kahdeksannesta sijasta, Salon Vilpas ei suostu antautumaan.

 

Vilpas osoitti kauden parasta puolustuspeliään ja johti parhaimmillaan 31 pisteellä, kun liiganelonen KTP jäi Salohallissa jyrän alle pistein 87–72 (49–22).

 

Joseph Harris (23/7/3 syöttöä/2 blokkia), Shawn Atupem (22/6) ja Marcus Relphorde (18/7/6 syöttöä) johtivat showta ja kotiyleisön suosikki Vesa-Pekka Laine (13/3) johti kotimaista kastia salolaisten noustessa Kouvojen kanssa tasoihin kahdeksannelle sijalle.

 

Timo Heinonen (20/5) oli vaisun KTP:n tehokkain.

 

Myös lapualaiset mukana pudotuspelitaistossa

 

Lapualla paikallinen Korikobrat ilmoitti edelleen olevansa mukana pudotuspelipaikkoja jaettaessa nujertamalla Namika Lappeenrannan lukemin 88–82 (47–40).

 

Kaksi minuuttia ennen loppua joukkueet viihtyivät vielä tasapisteissä 81–81, kun Korikobrat lähti omille teilleen. Lawrence Kinnardin onnistuneiden vapaaheittojen jälkeen Jesse Perry donkkasi Kobra-johdon neljään pisteeseen villiinnyttäen kotiyleisön. Korikobrat onnistui pitämään viime sekunneilla Namikan takanaan.

 

Kyle Fogg (33/6/3 syöttöä) oli jälleen Kobrien kaikki kaikessa, mutta myös Jesse Perry (23/7) ja Lawrence Kinnard (11/13/6 syöttöä/2 blokkia) onnistuivat tahoillaan. Namika eli Greg Loginsin (23/13) ja Brandon McKnightin (22/9/4 syöttöä) tehoilla.

 

Korikobrat väijyy kymmenennellä sijalla, voiton verran Kouvojen ja Vilppaan vanavedessä.

 

Bisons puristi tehot Kouvoista

 

Hallitseva mestari Nilan Bisons kasvatti voittotiliään keskiviikkona Mansikka-aholla, kun kovakuntoinen Kouvolan Kouvot joutui antautumaan loimaalaisille luvuin 70–83 (26–39).

 

Ilman Aubrey Colemania ja John Williamsonia pelannut Bisons ryntäsi erinomaisen joukkuepuolustuksensa siivittämänä parhaimmillaan 15 pisteen johtoon, kun taas Kouvoilla oli suuria hankaluuksia tavallisesti huipputehokkaan hyökkäyksensä pyörittämisessä.

 

Jyri Lehtosen suojatit saivat kuitenkin rivinsä suoriksi ja ryntäsivät yli 1,300-päisen kotiyleisön riemuksi seitsemän pisteen päähän (63–70) neljä minuuttia ennen loppua. Matti Nuutisen ja Tuukka Kotin korit kasvattivat kuitenkin vierasjohdon 14 pisteeseen.

 

Kotin (19/7/3 syöttöä/2 blokkia) ja Nuutisen (10/6) lisäksi Bisonsista kaksinumeroisille pääsivät Frank Robinson (12/4/7 syöttöä/3 riistoa/2 blokkia), Ville Mäkäläinen (11/2/3 syöttöä) ja Antto Nikkarinen (12/2/5 syöttöä).

 

– Olen tyytyväinen joukkueen henkiseen vahvuuteen ja peliin ylipäätään. Viisi pelaajaa ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin, keräsimme 21 syöttöä ja myös puolustimme hyvin suurimman osan ajasta. Tämä oli yksi parhaita pelejämme, kehui Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.

 

Bisonsissa kauden aloittanut Kouvot-laituri Justin Hawkins (18/5/3 riistoa) nakutti joukkueensa parhaat tehot ex-seuraansa vastaan.

 

Pyrintö pysyttelee liigakärjessä

 

Bisonsin voitosta huolimatta Tampereen Pyrintö jatkaa Korisliigan kärjessä haettuaan 98–78 (46–35)-kotivoiton Uudenkaupungin Korihaista, jonka tipahtaminen Divari A:han varmistui viime viikolla.

 

Pyrinnön ei tarvinnut esittää kotiyleisönsä edessä ihmeitä, vaan rutiinisuoritus riitti vakkasuomalaisten kaatamiseksi. BJ Raymond (21/12/5 syöttöä) ja Damon Williams (14/5/9 syöttöä) olivat totutun vahvoja, kun taas viisi kolmosta pussittanut Ville Pekkola (17/1) kunnostautui joukkueensa yllättäjänä.

 

Korihait saalisti Chace Stanbackin (30/13) ja Jonathan Jonesin (24/5/2 blokkia) ansioilla.

 

Pyrintö ja Bisons ovat kumpikin voittaneet 35 ottelua, Pyrintö on pelannut yhden ottelun enemmän. Kilpakumppanit kohtaavat maanantaina 7.4. Pyynikillä.

 

Lahti aseeton Joensuussa

 

Voittoisien kärkijoukkueiden kaartiin nousi myös Kataja Basket, joka löylytti Namika Lahtea Joensuun LähiTapiola Areenalla selvin pistein 99–66 (51–34).

 

Vahva puolustus, vikkelä pallonliike ja hyvä heittopeli olivat joensuulaisvoiton avaimet, eikä Namika saanut peliään uomiinsa millään osa-alueella.

 

Mike Morrison (20/11), Antti Kanervo (19/1) ja Jared Newson (15/4) johtivat Katajan menoa. Namikan korkeimmat pisteet nakutti Robert Arnold (17/5).

 

(Basket.fi)

Lisätietoja: Korisliiga
 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia