Kimmo Tolvanen Team Componentaan

31.5.2007 Viimeksi Lappeenrannan NMKY:tä edustanut Kimmo Tolvanen jatkaa uraansa Korisliigassa ensi kaudella Karkkilassa, Team Componentan paidassa. Kesäkuussa 30 vuotta täyttävä Tolvanen on Heinäveden Hyrskeen kasvatti, joka on Lappeenrannan lisäksi edustanut Korisliigassa myös Joensuun Katajaa.

Kuluneella kaudella 193-senttinen ja laiturin roolissa viihtyvä Tolvanen pelasi runkosarjassa 37 ottelua 2,7 pisteen keskiarvolla. Kolmessa pudotuspelissä Kotkaa vastaan hän sai runsaammin peliaikaa tehtaillen 9,7 pistettä ottelua kohden.  

- Nuori ryhmämme kaipasikin vahvistusta kokeneempaan kaartiin, ja aina parempi kun kyseessä on pelaaja, joka on pelannut menestyvissä joukkueissa, kommentoi tuore Componenta-luotsi Eero Nikkarinen.  

Lappeenrannassa Tolvanen voitti Suomen mestaruuden vuonna 2006 sekä Suomen cupin 2005 ja 2006. Joensuun Katajassa hän juhli cupin voittoa vuonna 2002. 

Team Componentalla on nyt koossa seitsemän pelaajasopimusta. Aiemmat sopimukset joukkueella on Jussi Eskolan, Tuomas Järvisen, Jarkko Kyllösen, Turo Lehtosen, Sami Syrjälän ja Jari Vanttajan kanssa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Henkilöt

Asiat

 
28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

27.10.2025 10:15 Korisliiga

Antti Kanervo ja Kataja Basket loppukauden mittaiseen sopimukseen

Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

Näytä lisää vastaavia