22.2.2021 12:29 Kaikkien aikojen eniten otteluita miesten Korisliigassa pelannut Timo Heinonen jatkaa Helsinki Seagullsissa vielä ensi kaudella.

"Timi" Heinosen laadukas Korisliiga-ura jatkuu. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Peräti 876 Korisliiga-ottelua urallaan pelannut iso laitahyökkääjä Timo Heinonen ja Helsinki Seagulls ovat sopineet 1+1-muotoisen jatkosopimuksen tulevalle Korisliiga-kaudelle 2021–22. 39-vuotias ja 198-senttinen Heinonen on edustanut joukkuetta kaudesta 2015–16 alkaen.
– On upeaa ja etuoikeutettua jatkaa pelaamista tässä joukkueessa ja organisaatiossa. Innolla kohti pian alkavia pudotuspelejä ja ensi kautta, Heinonen kommentoi.
Vantaan Pussihukkien kasvattamalla Heinosella on käynnissä uransa 22. Korisliiga-kausi. Koko uransa aikana hän on tilastoinut poikkeukselliset tehot 8057 pistettä, 3485 levypalloa ja 789 syöttöä. Hänen aiempia joukkueitaan ovat olleet PuHun lisäksi ToPo ja KTP-Basket.
Laiturin palkintokaapista löytyy yhteensä kolme SM-hopeaa, viisi SM-pronssia, kaksi Suomen Cupin mestaruutta sekä kaksi Suomen Cupin hopeamitalia. Joukkueissa saavutettujen palkintojen lisäksi hänet on valittu vuoden parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi kaudella 2018–19, vuoden puolustuspelaajaksi kausilla 2005–06 ja 2009–10 sekä vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi 2007–08.
Päävalmentaja Jussi Laakso kommentoi Heinosen sopimusta:
– Timi on vuodesta toiseen pelipaikkansa parhaita pelaajia Korisliigassa, joten en näe mitään syytä, miksi emme haluaisi jatkaa hänen kanssaan. Ja kun halu on molemminpuolinen, niin tämä sopimus on erittäin mieluinen. Ikä on vain numero, ja sen Timi on osoittanut tilastoillaan. Tämä lisäksi mies on edelleen verrattavissa kreikkalaiseen veistokseen fyysiseltä olemukseltaan.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Joensuulaisseura on solminut sopimuksen 36-vuotiaan Antti Kanervon kanssa. Kataja Basket tiedotti sunnuntai-iltana irtisanoneensa Jaquan Carlosin ja Jayden Taylorin sopimukset.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.