Korisliigan TV-pelit jatkuvat tänään ottelulla KTP-ToPo

9.1.2006 Korisliiga palasi jo viime viikolla tositoimiin. Tänään jatkuvat Urheilukanavan suorat TV-ottelut mielenkiintoisella pelillä KTP-ToPo klo 18:00 alkaen. Peli on myös Veikkauksen Live-vedon kohteena.

KTP juhlistaa vielä viime lauantain historiallista hetkeä, jolloin seura pelasi 1500 ottelunsa pääsarjatasolla. Vastustaja on sopivasti ottelumäärissäkin pahin kilpailija, sillä lähimpänä uhkaajana SM-tason ottelumäärissä KTP:llä on ToPo, jolla on takanaan 1347peliä ylimmällä sarjatasolla.

Korisliigassa kuudentena oleva ToPo lähtee ennakkosuosikkina TV-otteluun. Joukkueet ovat kohdanneet kahdesti aikaisemmin kuluvalla kaudella ja molemmat ottelut ovat päättyneet ToPon voittoon. ToPo myös aloitti kevätkierroksen komealla kotivoitolla Aura Basketista.

Kevätkierroksen avausottelun tehopelaajana kunnostautui peliä kovalla vauhdilla pyörittävä John Thomas, joka heitti 21 pistettä ja keräsi 7 levypalloa. Lisäksi hän jakoi viisi koriin johtanutta syöttöä ja riisti pallon seitsemästi. Sama mies keräsi kaikki palkinnot KTP:n vieraillessa Helsingissä marraskuussa.

Pratesi jälleen tositoimissa

Lisämausteen illan otteluun tuo osaltaan Maurizio Pratesi, joka pelasi ensimmäisen ottelunsa pitkän tauon jälkeen viime lauantaina.

- Tuntui todella hienolta palata kentille ja vielä Kisahallissa. Se oli hyvä ottelu paluulle ja oli upeaa pelata. Täytyy kiittää johtoa ja valmennusporrasta, että minulle annettiin aikaa kuntoutua. Paikat on hyvässä tikissä ja kunto nousee koko ajan, kommentoi 16 minuuttia pelannut Pratesi ToPon nettisivuilla ottelun jälkeen.

KTP:n kevätkausi käynnistyi harmittavalla kotitappiolla paikallispelissä Kouvoja vastaan. KTP kuitenkin kohenteli asemiaan sarjan tyvipäässä lauantaina, kun joukkue haki Anssi Kinnaslammen johdolla elintärkeän vierasvoiton Uudestakaupungista. KTP on tällä hetkellä sarjataulukossa 11 sijalla.

Illan kuuma ottelu alkaa klo 18:00 ennakkoasetelmia luotaavalla osiolla. Pelit käynnistyvät klo 18:30. Ottelut selostaa Tomi Tiilikainen, kommentaattorina Sakari Pehkonen ja haastatteluista vastaa Aaro Linnalaakso. 

Kokeile Veikkauksen Live-vedonlyöntiä

Korisliigan ottelut ovat hyvin edustettuna Veikkauksen Live-vedossa ennen Torinon olympiakisoja. Koripallo on mäkihypyn ja jääkiekon ohella ainoa laji, jossa voi pelata live-vedonlyöntiä.

Tutustu Live-vedonlyöntiin jo tänään ottelussa KTP-ToPo, sillä tapahtumanaikainen, nopearytminen vedonlyönti on jännittävä tapa seurata ottelua. Muista, että Live-vetoa voi pelata myös urheilutapahtuman katsomossa.

Live-vedon ideana on veikata sitä, mitä seuraavaksi tapahtuu eli esimerkiksi sitä, kumpi joukkue tekee ottelun avauskorin, kumpi johtaa ensimmäisen jakson jälkeen jne. Kohteet aukeavat pelin edetessä ja ne sisältävät tulosvaihtoehtoja, joille on määritelty kiinteät kertoimet.

Live-vetoa voi pelata joko internetin välityksellä tai puhelimitse wapilla. Pelaamista varten pelaajalla tulee olla OnNet-pelitili, josta raha siirretään erilliseen pelikukkaroon. Pelivuorokauden aikana pelikukkaroon voi siirtää enintään 100 euroa ja Live-vedon suurimmaksi yksittäiseksi panokseksi on määritelty 20 euroa. 

Pitkäveto kerroin ottelulle on seuraava:

ottelu

1

x

2

KTP-ToPo 1,85 11,00 2,00

Lisätietoa vedonlyönnistä löytyy osoitteesta www.veikkaus.fi

Urheilukanavan kevätkierrosten TV-ottelut:

ma

 

09.01.

 

KTP-ToPo

 

18.30

 

Karhuvuoren urheilutalo

ma

 

16.01.

 

Kataja-Kouvot

 

18.30

 

Joensuun Areena

ma

 

23.01.

 

Honka-Namika Lahti

 

18.30

 

Tapiolan Urheiluhalli

ma

 

30.01.

 

PuHu-Honka

 

18.30

 

Myyrmäen Urheilutalo

ma

 

06.02.

 

Honka-ToPo

 

18.30

 

Tapiolan Urheiluhalli

ma

 

13.02.

 

Korihait-Aura-Basket

 

18.30

 

Pohitullin Palloiluhalli

ma

 

06.03.

 

LrNMKY-ToPo

 

18.30

 

Lappeenrannan Urheilutalo

ma

 

13.03.

 

ToPo-Namika Lahti

 

18.30

 

Töölön Kisahalli

ma

 

27.03.*

 

1. tai 2. puolivälierä TAI

 

 

la

 

01.04.*

 

3. puolivälierä JA

 

 

ma

 

10.04.

 

2. välierä

 

   



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

Näytä lisää vastaavia