Korisliigassa vakuuttavien vierasvoittojen perjantai

29.1.2016 Korisliigan perjantai-ilta piti sisällään kaksi kamppailua, joissa vierasjoukkueet esittivät parastaan. Kotkassa Bisons tykitti KTP:n kumoon lukemin 97-74 (49-44), ja Salossa Vilpas joutui Helsinki Seagullsin jyrän alle, helsinkiläisten hakiessa sarjapisteet Salohallista numeroin 92-66 (37-30).

Ilari Seppälä oli vahvalla pelipäällä Bisonsin hakiessa sarjapisteet Kotkasta vakuuttavalla esityksellä.

Antto Nikkarinen pyöritti Seagullsin hyökkäystä helsinkiläisten ottaessa vakuuttavan vierasvoiton Salon Vilppaasta. Kuvat: Kai Kilappa & Francois Perthuis

Loimaan Bisons antoi perjantaina varoituksen iskukyvystään kaatamalla KTP:n vakuuttavan esityksen jälkeen lukemin 97-74 (49-44). Vahvan toisen puoliaikansa ansiosta ottelun nimiinsä vieneet loimaalaiset nousivat voiton turvin sarjataulukossa sijalle kolme, ohi Kouvojen.

Perjantain koitos oli tasainen aina puoliaikaan asti. KTP nousi hyvän toisen jaksonsa turvin iskuetäisyydelle Bisonsista, eikä eroa ollut isolle tauolle lähdettäessä kuin viisi pistettä vierailijoiden hyväksi.

Kolmas jakso koitui kuitenkin kotijoukkueen kohtaloksi. Loimaalaisten tavaramerkiksi muodostunut vahva puolustus onnistui hidastamaan KTP:n hyökkäyksen pallon liikettä ja sai onnistuneista puolustuksista virtaa omaan hyökkäyspelaamiseensa. Ottelun käännekohdaksi muodostui kolmannen jakson kuudennelta minuutilta päätösjakson neljännelle minuutille kestänyt jakso, jonka Bisons vei nimiinsä vastaansanomattomasti 18-4, karaten ratkaisevaan 83-62 –johtoon.

Ottelun loppuminuutit olivat enemmän tai vähemmän hidastempoisempaa pelaamista, molempien joukkueiden siirtäessä katseitaan kohti tulevia koitoksia. Steveco Areenan päätössummerin soidessa, loistivat tulostaululla vierailijoiden 97-74 –voittonumerot.

- Pitkästä aikaa keskityimme koko 40 minuuttia. Olen ylpeä meidän toisen puoliajan puolustuksesta. Jos meillä on 25 syöttöä ja vain 6 menetystä, niin tulos on hyvä, kommentoi Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.

Bisonsin riveistä parasta osaamistaan perjantaina esittivät joukkueen pistekärki, 25 pistettä pussittanut laituri Martin Zeno, 22 pistettä nakuttanut takamies Aubrey Coleman, sekä 8 pistettä ja 7 koriin johtanutta syöttöä nimiinsä kirjauttanut Ilari Seppälä. Kaksinumeroisille pistelukemille itsensä heittivät myös Tuukka Kotti (16 pistettä/5 levypalloa/5 syöttöä) sekä Matias Ojala (12/4).

KTP:n riveistä itsensä onnistujien kirjoihin pelasivat 21 pistettä heittänyt Darren Duncan, sekä 12 pistettä, 6 levypalloa ja 3 koriin johtanutta syöttöä tililleen toimittanut härkämäinen sisäpelaaja Devonne Giles.

Ottelutilastot: KTP-Basket - Bisons

Seagulls palasi voittokantaan Salossa

Helsinki Seagullsin pelivire oli osoittanut ailahtelemisen merkkejä ennen perjantain vierasottelua Salon Vilpasta vastaan. Kouvoista otetun kotivoiton jälkeen Seagulls kärsi ensin pisteen tappion Bisonsille, ja kaksi perättäistä, suurinumeroista tappiota ensin Pyrinnölle ja sen jälkeen KTP:lle.

Joukkueen ilme perjantain kamppailussa Vilpasta vastaan oli kuitenkin joukkueen, joka pelaisi useammankin ottelun voittoputkessa. Ottelun alusta asti isäntiä aggressiivisemmin ja aktiivisemmin molemmissa päissä parkettia pelanneet helsinkiläiset onnistuivat hidastamaan Vilppaan hyökkäämisen kävelyvauhtiseksi ja saivat puolustuspään onnistumisistaan virtaa hyökkäyspäähän.

Ottelun ratkaisu nähtiin kolmannen jakson alussa. Seitsemän pisteen puoliaikajohdon turvin jaksoon lähtenyt Seagulls repäisi neljän minuutin jakson nimiinsä numeroin 16-7 ja kasvatti johtonsa 16:een pisteeseen. Tämän jälkeen isännät eivät enää onnistuneet kirimään eroa yksinumeroisiin lukemiin.

Vahvan puolustuksensa ansioista hallinnan ottelusta myös päätösjaksolla pitänyt Seagulls juoksi lopulta vakuuttavaan ja turvalliseen 92-66 (37-30) –vierasvoittoon. Voiton turvin Seagulls jatkaa sarjataulukossa viidentenä, kolme voittoa kahdeksantena majailevaa Vilpasta edellä.

Seagullsin parhaimmistoon perjantai-illan voitokkaassa koitoksessa kuuluivat 18 pistettä ja 6 levypalloa toimittanut Carl Lindbom, 16 pistettä ja 6 levypalloa loukkaantumisen jälkeen ensimmäisessä ottelussaan kirjauttanut laituri Jason Conley, sekä 16 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan operoinut sentteri Terrene Watson.

Isäntien riveistä itselleen puhtaat paperit pelasivat 7 kolmosta upottanut ja 23 pistettä nakuttanut Juho Nenonen, sekä 13 pistettä pussittanut Okko Järvi.

Ottelutilastot: Vilpas - Seagulls
 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia