Kouvot hallitsi peliä Katajaa vastaan – Derrick Bardenilla täysi työpäivä

31.1.2020 21:30 Kouvot kaatoi kotikentällään Katajan 81–73. Derrick Barden pelasi 39 minuuttia ja pussitti viisi kertaa kaaren takaa.

Derrick Barden viihtyi Kouvojen kotivoitossa kentällä 39 minuuttia ja pussitti viisi kaukoheittoa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Joensuun Kataja Basket kohtasi vierasottelussa Kouvot, ja isännät veivät ottelun nimiinsä 81–73 tasaisen varmalla pelillä. Kataja kävi kolmannella jaksolla pisteen päässä voittajista, mutta johtoasema pysyi alusta loppuun Kouvoilla.

Kouvojen Derrick Barden teki täyden työpäivän, sillä hän viihtyi kentällä minuuttia vaille koko ottelun. Sen aikana hän pussitti 19 pistettä, joista suurin osa tuli kaaren takaa. Barden osui kaukoheitoistaan 5/10 ja kahden pisteen yrityksistään 2/2.

Voittajajoukkueen kovin korintekijä oli siitä huolimatta David Gonzalvez, joka sai pisteitä aikaan 24. Katajan puolella korkeimmat luvut tulivat Jarekious Bradleyltä, joka tilastoi 23 pistettä ja 11 levypalloa.

– Ensimmäisen puoliajan Kouvot heitti todella hyvin. Me taas tulimme kolmanteen erään todella hyvin, ja pääsimme melkein ohi, mutta lopussa Gonzalvezin esitykset tiputtivat meidät, kommentoi Katajan Joni Herrala.

Kataja joutui pelaamaan ilman pistehaitaan Jarred Ogungbemi-Jacksonia. Herrala pohti myös, että Kouvojen puolustus oli tasokasta, ja totesi hymyillen, että Severi Kaukiainen yllätti sillä, että on oppinut puolustamaan odottamattoman hyvin.

– Kolmannen erän aikana hyökkäyksemme vähän pysähtyi, ja se oli monen eri tekijän summa. Jos sellainen tilanne olisi käynyt aikaisemmin, vastustaja olisi voinut saada siinä aikaan melko rumat lukemat, totesi puolestaan Kouvojen kehuttu Kaukiainen.

Kataja on Korisliigassa parhaillaan sijalla kuusi ja Kouvot sijalla kahdeksan.

Ottelutilastot

Asiat

 
3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

1.9.2025 13:18 Korisliiga

Hongalla kaksi uutta pelaajasopimusta: AJ Ferguson ja Elias Eerikinharju

Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.

1.9.2025 12:51 Korisliiga

Giannis Chatzinikolas matkustaa Kreikasta Tampereelle – Justice Smithin sopimus purettu

Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.

28.8.2025 12:47 Suomalaiset ulkomailla

Okko Järvi jatkaa uransa Unkarissa

Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.

22.8.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Mainoslahjaverkkokauppa Koripalloliiton ja Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.

21.8.2025 11:25 Korisliiga

Laavainen ja Ulander nousevat Hongan Korisliiga-joukkueeseen

Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.

15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

13.8.2025 09:36 Korisliiga

Adong Makuoi Seagullsin sentteriksi

Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.

Näytä lisää vastaavia