12.12.2008 Kouvolan Kouvot jatkoi Korisliigassa tappiottomia kotipelejään kukistettuaan perjantaina Team Componentan lopulta selvällä erolla 93-63 (36-37) -numeroin. Sarjataulukon kärkeen tasapistein Namika Lahden kanssa noussut Kouvot on voittanut kauden kaikki kahdeksan kotipeliään.
Karkkilalainen Componenta antoi suuresta piste-erosta huolimatta kunnon vastuksen Kouvoille, joka pääsi kasvattamaan johtoaan vasta kolmannen jakson lopulla. Sitä ennen Componenta johti toisella neljänneksellä parhaimmillaan kymmenellä pisteellä. Ote kääntyi isännille 46-46-tilanteessa, josta Kouvot nykäisi seuraavan kolmeminuuttisen ratkaisevasti 13-0. Kouvot voitti viimeisen jakson peräti 39-17.
- Meille tuli ongelmia ja tuskastumista Karkkilan paikkapuolustusta vastaan. Oma pakkipää toimi kuitenkin hyvin ja kun hyökkäyspeli vihdoin aukesi, se aukesikin oikein kunnolla, kommentoi Kouvojen valmentaja Jukka Toijala.
Kouvot siis osui etenkin loppua kohden hyvin kotikoreihinsa, kun se heitti kolmen pisteen kaaren takaa 13 kolmosta ja vapaaheitotkin upposivat 16/17. Kouvojen takamieskolmikosta Brian Swift heitti 21 ja Roope Suonio sekä Antti Kanervo 17 pistettä.
Componentasta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Kenneth Henderson 20:llä ja Frank Richards 13 pisteellä.
KTP-Basket säilytti asemansa sarjan kärkinelikossa haettuaan vierasvoiton Tampereen Pyrinnöstä 78-71 (33-36) -tuloksella.
Ilmaiseksi ei Pyrintö voittoa KTP:lle antanut. Kotkalaiset käänsivät kolmannella jaksolla kotijohdon omaksi 11 pisteen edukseen, mutta Pyrintö kiri pelin viimeiselle minuutille vain pisteen tappioasemassa. KTP voitti viimeisen minuutin ratkaisevasti 8-2.
Durell Vinson heitti KTP:lle 26 pistettä ja Steve Smith 22.
Pyrinnöstä Chris Hester päätyi 19:ään ja Kurtis Rice 12 pisteeseen.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.
KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.
Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.
Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.
Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.