1.4.2008 Korisliigan paikkansa säilyttäneen, mutta pudotuspelipaikkaa vaille jääneen KTP Basketin taustoilla on tapahtunut. Tiistaina kotkalaisseura tiedotti uuden hallituksen kokoonpanon sekä Jouni Enegrenin pestin päätoimisena toiminnanjohtajana. KTP ilmoitti myös solmineensa jatkosopimuksen joukkueen tehomiehenä tällä kaudella esiintyneen Steve Smithin kanssa.
Toista kauttaan Suomessa pelannut Smith oli KTP:n tehokkain pelaaja ja koko Korisliigan kolmanneksi paras korintekijä 21,7 pisteen keskiarvollaan. Lisäksi parimetrinen Smith haali huomaansa 8,7 levypalloa.
– Halusin tulla takaisin Kotkaan tämän seuran kulttuurin takia. Loukkaannuin syksyllä heti tänne tullessani ollessani vielä koeajalla. Tiedän, että monet muut joukkueet olisivat lähettäneet minut kotiin samassa tilanteessa. Sain jäädä kuitenkin tänne hoitamaan käteni kuntoon ja sain uuden mahdollisuuden joukkueessa. Olen siitä kiitollinen ja ensi kaudella tulen olemaan entistä parempi pelaaja, kertoi Italiassa pelaavan veljensä luona lomaileva Smith.
- Minulla oli itselläni hyvä kausi, mutta olen pettynyt joukkueemme kauteen. Meillä oli hyviä pelaajia ja meidän pitäisi olla nyt taistelemassa playoffeissa, eikä kesälomalla. Toivottavasti ensi kaudella kaikki pelaajat lähtevät tosissaan taistelemaan mestaruudesta, niin saamme palautettua KTP:n takaisin Suomen huipulle, Smith jatkaa.
Aiemmin KTP on solminut ensi kaudesta sopimukset Toni Ilmosen sekä Pasi Heinosen kanssa.
KTP Basketin päätoimisena toiminnanjohtajana aloittaa 1. toukokuuta Jouni Enegren. Enegren on toiminut aikaisemmin koripallon parissa useassa tehtävässä, viimeksi Kouvojen ja KTP:n valmentajana.
Uudessa tehtävässään Enegrenin päävastuualueina ovat seuran toiminnan pyörittäminen, markkinointi ja yhteistyökumppanit. Teemu Loikkanen jatkaa toistaiseksi joukkueen managerina Enegrenin apuna operatiivisessa toiminnassa.
KTP Basket ry:n hallitukseen tulevat uusina jäseninä Jyrki Lindström, Janne Perheenmies, Jari Autio, Pasi Mäkelä, Jouni Enegren ja Lasse Mustonen. Puheenjohtajana toimii Jyrki Lindström. Vanhasta kokoonpanosta Jyrki Vekkilä jatkaa hallituksessa.
- Hallitus kokoontuu ensimmäisen kerran ensi viikolla, jolloin tehdään tarkempia suunnitelmia ja mietitään työnjakoa. Tarkoituksena on palauttaa joukkue ja seura sille kuuluvalle tasolle, kertoi uusi puheenjohtaja Lindström.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.
Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.
Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.