KTP karkasi Korihailta pronssiottelussa

23.4.2011 Kotkalainen KTP-Basket päätti kautensa pronssijuhliin kukistettuaan UU-Korihait lauantaina kotikentällään Steveco Areenalla pistein 96-72 (56-38). Kotkalaiset takoivat jo avauskymmenminuuttisen aikana 32 pistettä Korihaiden sukkaan, eivätkä uusikaupunkilaiset pystyneet nousemaan enää kymmentä pistettä lähemmäksi.

Jussi Eskola heitti normaalin puolustuspanoksensa ohella pronssiottelussa kymmenen pistettä.

KTP:n pronssimitalit olivat ensimmäiset SM-mitalit Kotkaan sitten vuoden 2004.

KTP:n tehokolmikkona hääri kauden aikana (vasemmalta) Sefton Barrett, Jeb Ivey ja Jerald Fields. Kuvat: Kai Kilappa.

Pronssiottelun avausjaksolla kaikki kentällä käyneet kotkalaispelaajat onnistuivat korinteossa ja KTP karkasi kotiyleisönsä riemuksi 32-19-johtoon. Korihaiden Bojan Sarcevic onnistui kaventamaan vielä kolmosellaan eron kymmeneen pisteeseen, mutta KTP tiivisti tauon lähestyessä puolustuspeliään ja piti Korihaiden täsmäaseet kurissa.

Ottelun toisella puoliskolla Korihait ei kyennyt enää nousemaan kamppailuun mukaan. KTP johti ottelua parhaimmillaan 32 pisteellä lukemissa 94-62.

- Kaikilla oli hyvä pelifiilis. Jokainen pisti heittonsa sisään, puolustimme kovaa ja pääsimme juoksemaan paljon nopeita, summasi KTP:n veteraanitakamies Mikael Holme ottelun kulun.

Kymmenennen pääsarjakautensa pelannut 31-vuotias Holme sai päättää kautensa uransa ensimmäiseen aikuisten SM-mitaliin.

- Toisaalta oli pettymys, ettemme päässeet finaaliin, mutta kauden päättäminen voittoon on mukavaa. Miehissä näitä mitaleja ei kuitenkaan ole aiemmin tullut, joten kyllä tästä osaa nauttia.

KTP tykitti lauantaina pisteitä laajalta rintamalta. Kahdeksasta kolmosestaan kuusi upottanut Holme (18/0), Sefton Barrett (24/4/4 blokkia), Jeb Ivey (19/4/3 syöttöä), Jerald Fields (15/7/4 syöttöä/4 riistoa) ja Jussi Eskola (10/3) ylsivät kaikki kaksinumeroisille pisteille. Kotkalaiset upottivat kakkosistaan 59,0% ja kolmosistaan 40,0%.

Ensimmäiset välieränsä 16 vuoteen pelanneiden Korihaiden parhaat pronssiottelussa olivat James Reaves (24/14), Lawrence Wright (14/9/3 blokkia), Bojan Sarcevic (11/2) sekä pitkän pelaajauransa päättänyt Jussi Kumpulainen (12/4).

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia