KTP kiinnitti amerikkalaislaiturin

22.7.2010 Korisliigan KTP on kiinnittänyt ensi kauden joukkueeseensa 198-senttisen amerikkalaislaituri Bryan McCulloughin. McCullough on KTP:n toinen amerikkalaiskiinnitys aiemmin vahvistetun Jerald Fieldsin jälkeen.

Tänään 27-vuotissyntymäpäiväänsä juhliva 198-senttinen McCullough pelasi keväällä Romanian liigan Craiovassa 15 ottelua 34,6 minuutin ja 16,1 pisteen keskiarvoilla.

- Tulossa on monitoimimies, joka osaa hyökätä ja puolustaa ja heittääkin, kuvailee uutta vahvistusta KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström.

KTP:n päävalmentaja Ray Ailus havitteli Joensuun Katajaa valmentaessaan McCulloughia Joensuuhun, mutta amerikkalainen suuntasikin unkarilaiseen Lami-Véd Körmendiin - jonka riveissä tämä pelasi harjoitusottelussa juuri Katajaa vastaan.

- McCullough on hyvä 1-1-tilanteissa ja hänellä on hyvä kolmen pisteen heitto. Lisäksi hänellä on hyvät pallonkäsittelytaidot, mikä on iloinen juttu meille, sillä sillä osastolla meiltä ehkä puuttui leveyttä viime kaudelta, Ailus kertoo.

- Hän on kontaktien mukaan myös kentän ulkopuolellakin fiksu kaveri. Ego ei kuulemma ole liian suuri.

Kaudella 2006-07 romanialaisen BC Muresin riveissä pelannut McCullough oli Romanian liigan paras korintekijä 24,5 pisteen keskiarvolla. Hän on myös Romanian liigan moninkertainen tähdistöpelaaja.

- Romanian liiga on vähän Korisliigaa heikkotasoisempi, mutta uskon, että McCulloughista on meille paljon iloa, Ailus arvioi.

McCulloughin lisäksi KTP:ssa pelaa tulevalla kaudella Jerald Fields, Clifton Jones, Mikael Holme, Ville-Pertti Lind, Jussi Eskola, Milos Dobras ja Juho Lehtoranta.

 
18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia