25.2.2009 Korisliigassa pelaavan kotkalaisjoukkue KTP-Basketin tarkkakätinen Toni Ilmonen joutuu olemaan pelikentiltä sivussa seuraavat 4-6 viikkoa. Ilmonen oli maanantaina polvioperaatiossa ja toipuu siitä parhaillaan.
- Kova hinku on saada polvi kuntoon ja päästä mukaan kevään ratkaisupeleihin, kertoo Ilmonen seuran nettisivuilla.
Kausi on ollut 32-vuotiaalle ja 187-senttiselle Ilmoselle rikkinäinen akillesjänne- ja pohjevaivojen takia. Ilmonen on ollut kentällä vain 16 ottelussa tällä kaudella. Vammoista huolimatta mies on sarjan tarkin kaukoheittäjä onnistuttuaan kolmosviivan takaa 48,1 prosentin tarkkuudella (25/52).
Myös toinen KTP-konkari, Pasi Heinonen, on sivussa tositoimista. Heinosen murheena on selkävaivat.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.