KTP sopimukseen levyrirohmu Ingram kanssa

3.9.2006 KTP Basket on vahvistanut Korisliiga-joukkuettaan sentteri Maurice Ingramilla. 31-vuotias ja 202-senttinen Ingram on kokenut pelaaja, joka on pelannut Euroopan sarjoissa usean vuoden ajan. Ingramilla on kokemusta Itävallasta, Islannista sekä Hollannista neljän kauden edestä.

Viimeiset kaksi kautta Ingram edusti Solskin Weert -nimistä joukkuetta. Hollannin levypallokuninkuuden hän on voittanut kolme kertaa. Viime kaudella Ingram teki 10,7 pistettä ja kahmi 14,1 levypalloa ottelua kohden. Edellisellä kaudella hän kirjautti puolestaan tehot 14,1 pistettä ja 14,0 levyriä. 

- Ingram tuo tarvittavaa voimaa korinaluspeliin molempiin päihin kenttää, valmentaja Ray Ailus sanoo.  

- Maurice on kokenut ammattilainen, joka on tehnyt aikaisemmin vakuuttavaa jälkeä Euroopan sarjoissa, Ailus jatkaa. 

Koripallo-oppejaan Maurice Ingram ammensi Coastal Carolinan yliopistossa, jossa hän pelasi viimeisen kautensa 1996-97. 

Aiemmin KTP on solminut pelaajasopimukset Milos Dopraksen, Jouni Ehon, Jerald Fieldsin, Andre Foremanin, Pasi Heinosen, Toni Ilmosen, Mikko-Petteri Järvisen, Ville Strengin, Jan-Micheal Thomasin ja Jari Vekkilän kanssa. 



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

22.4.2025 12:10 Korisliiga

Korisliigan finaalien 2024-2025 erotuomarit valittu

26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

Näytä lisää vastaavia