Kulha jatkaa LrNMKY:ssa, Pekkola uusin värväys

28.6.2010 Korisliigan Lappeenrannan NMKY on allekirjoittanut yhden vuoden mittaisen jatkosopimuksen Tuukka Kulhan kanssa. Lisäksi takamies Ville Pekkola siirtyy Lappeenrantaan kasvattajaseurastaan Namika Lahdesta.

Tarkkakätinen Tuukka Kulha jatkaa Lappeenrannan NMKY:ssa. Kuva: Francois Perthuis.

Hyvänä kaukoheittäjänä tunnettu Kulha heitti viime kaudella Lappeenrannan NMKY:n paidassa 4,2 pistettä ottelua kohden. Joukkueen kapteenina viime kaudella toimineen Kulhan tilastollisesti paras kausi oli 2008/09, jolloin hän nakutteli koreja 6,5 pisteen keskiarvolla.

- Odotan jo nyt erittäin innolla uutta pelikautta. Namikassa jatkaminen oli muutenkin helppo ratkaisu, sillä olen viihtynyt kaupungissa niin hyvin, totesi Kulha.

Lisäksi LrNMKY on tehnyt ensi pelikautta koskevan sopimuksen takamies Ville Pekkolan kanssa. 190-senttinen, 21-vuotias Pekkola viimeisteli viime kaudella 13,6 pistettä, 4,6 levypalloa ja 2,6 korisyöttöä ottelua kohden miesten I divisioonaa pelaavan Namika Lahden kakkosjoukkueen paidassa. Ville Pekkolan isoveli Sami Pekkola päätti keväällä ensimmäisen kautensa Lappeenrannassa.

LrNMKYlla on nyt voimassa pelaajasopimukset Tuukka Kulhan, Ville Pekkolan, Viljami Vanjoen, Sami Pekkolan, Anton Kankaanpään, Aleksi Koskisen ja Anttoni Tapion kanssa. Joukkueen päävalmentajana jatkaa Jarmo Laitinen, apunaan miesten maajoukkueen videokoordinaattoriksi vastikään nimetty Lassi Tuovi.

 
29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

Näytä lisää vastaavia