Kuukka ja Valtonen jatkavat Catzissä - Marttinen uutena mukaan

28.6.2022 10:53 Naisten Korisliigaan valmistautuva Catz on tehnyt sopimukset kolmen pelaajan kanssa. Takapelaajana viihtyvä Noora Kuukka sekä laiturina pelaava Helmi Valtonen aloittavat Catzissä jo kolmannet kautensa, kun taas uutena tulokkaana joukkueessa nähdään Kouvolasta saapuva Tuulia Marttinen.

Noora Kuukka ja Helmi Valtonen solmivat jatkosopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Kuva: Ville Vuorinen

- On tosi hienoa päästä taas treenaamaan ja pelaamaan tuttuun ympäristöön hyvän porukan kanssa, Noora iloitsee. Innolla odotan, millainen ensi kaudesta tulee ja millaisia haasteita se tuo tullessaan.

Ennakkoluulottomalla pelillään fanit hurmanneen Nooran viime kautta vaivasi ikävä loukkaantuminen, minkä vuoksi hänen ottelumääränsä jäi kahteentoista. Syystäkin pelaaja puhkuu intoa päästä parketille. Samanlaisilla tunnelmilla on päävalmentaja Petri Joukainenkin.

- Jahka Noora saatiin viime syksynä takaisin rosteriin, häneltä nähtiin useaan otteeseen hienoja väläytyksiä. Taitavana pelaajana ja kovana korintekijänä hänellä on kaikki mahdollisuudet ison roolin ottamiseen tulevalla kaudella.

 Tulevaa kautta niin ikään innolla odottava ja kiinnostuneena tulevaan katsova Helmi esitti jo viime kaudella vakuuttavia otteita, vaikka peliaikaa ei vielä herunutkaan kokeneempien pelaajien verran. Valmentaja Joukainen näkee hänessä potentiaalia, joka vain odottaa realisoitumistaan.

- Helmi tuo joukkueeseen lisää syvyyttä. Hän on erittäin lupaava pelaaja ja myös paras kolmosten heittäjämme viime kaudella 53 % tarkkuudella. Helmi saa tulevalla kaudella varmasti mahdollisuuden haastaa kokeneempia pelaajia paikasta rotaatiossa.

Tuulia on Catz-faneille uusi nimi, mutta joukkue tuntee hänet jo viime kaudelta. Vaikka heittovoimainen Tuulia pelasi vielä viime kaudella Kouvottarien U19-junioreissa, hän kävi satunnaisesti myös Lappeenrannassa harjoittelemassa. Pelipaikka kissapaidassa maistuu maukkaalta ja saamastaan mahdollisuudesta hän kiittää uutta valmentajaansa.

- Minusta on mahtavaa päästä Catzin joukkueeseen mukaan, Tuulia kertoo. Olen iloinen, että saan mahdollisuuden uudessa joukkueessa ja toivon kehittyväni koripalloilijana entisestään.

Myös Joukaisen odotukset ovat korkealla. Pelaaja ja valmentaja tuntevat toisensa, eikä sopeutumisongelmia pitäisi olla tiedossa. Viimeisen juniorivuoden hyvät tehot miellyttävät luonnollisesti myös valmentajaa.

- Tuulia on nuori ja nälkäinen pelaaja, eli juuri sellainen, jollaisia joukkueemme kaipaa. Hän osui viime kaudella kaaren takaa todella tarkasti, joten voimme odottaa kovia tuloksia jatkossakin.

Henkilöt

 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 10:04 Naisten Korisliiga

Emma Ristola jatkaa Tapiolan Hongassa kaudella 2025-26

Tapiolan Honka ja Emma Ristola ovat tehneet jatkosopimuksen kaudelle 2025-26. Huimaa kehityskaarta Naisten Korisliigassa viime kaudella esitellyt honkalaiskasvatti tehoili 12,2 pisteen, 6,3 levypallon ja 2,1 syötön ottelukeskiarvolla. Vuonna 2006 syntyneelle Ristolalle tuleva kausi on jo viides liigatasolla.

5.6.2025 10:01 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja Lauren Heard jatkosopimukseen

Keväällä Suomen mestaruutta juhlinut Kotkan Peli-Karhut on solminut jatkosopimuksen Lauren Heardin kanssa.

4.6.2025 09:42 Naisten Korisliiga

BC Nokian naiset ovat solmineet tulevaa pelikautta koskevan valmennussopimuksen Ilpo Rantasen kanssa

BC Nokian valmennustiimiin liittyy kaudelle 2025–26 koripallon parissa pitkän ja ansioituneen uran tehnyt Ilpo Rantanen. Rantanen tulee toimimaan Sopasen apuna valmennustiimissä tuoden joukkueelle arvokasta osaamistaan monella eri osa-alueella.

2.6.2025 10:17 Naisten Korisliiga

Mestariluotsi Roope Mäkelä jatkaa Peli-Karhujen peräsimessä

Mäkelä näkee tulevaisuudessa hyvät mahdollisuudet Peli-Karhujen menestysputken jatkumiselle.

30.5.2025 13:57 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan Vuoden tulokkaana palkittu Emma Lampén jatkaa Hongassa

Lampénin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.

22.5.2025 10:59 Naisten Korisliiga

Niko Nyholm ja Reetta Piipari jatkavat Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmentajakaksikkona

Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

Näytä lisää vastaavia