19.10.2005 Lappeenrannan torstainen eurovastustaja BK Riika tulee vahvasta koripallokulttuurista. Voittihan Latvia Euroopan mestaruuden, kun siitä ensimmäisen kerran pelattiin 1935.
Eivätkä meriitit suinkaan ole ajan saatossa homehtuneet, sillä Latvia on ollut mukana kolmien viimeksi pelattujen EM-kisojen lopputurnauksessa, joihin pääsyä Suomi vielä tavoittelee.
BK Riika sijoittui viime kaudella Latvian mestaruusliigassa kuudenneksi. Nyt se johtaa neljän pelaamansa ottelun jälkeen liigaa puhtaalla pelillä. On kuitenkin huomattava, että viime kauden viisi parasta joukkuetta (Ventspils, Barons, Gulbene, Liepaja ja Valmiera) eivät osallistu alkukaudesta Latvian liigaan, vaan ovat mukana sen sijaan samaan aikaan pelattavassa Baltian liigassa liettualaisten ja virolaisten huippujoukkueiden kanssa.
Vieraiden johtotähti on ilman muuta 26-vuotias ja 190-senttinen Sandis Valters. Hän oli mukana tämän vuoden EM-kisoissakin ja oli Latvian joukkueen kolmanneksi paras pistemies keskiarvolla 11,7. Mutta kovat ovat miehellä geenitkin, sillä isä Valdis Valters voitti N-liiton joukkueen taitavana pelintekijänä maailmanmestaruuden 1982 ja Euroopan mestaruudet vuosina 1981 ja -85.
Isästä kiertää muuten aika erikoinen juttukin: Hän ei joutunut aikanaan Neuvostoliitossa asepalvelukseen, koska hänellä oli liian heikko näkö. Pelikentällä sitä ei kuitenkaan kukaan huomannut, päinvastoin.
BK Riikan parhaat pistemiehet Latvian liigassa tänä syksynä ovat olleet Sandis Valters keskiarvolla 20,5, Juris Patmalnieks 15,3 sekä lupaava 20-vuotias ja 211-senttinen keskushyökkääjä Kaspars Berzins 13,2.
Riika on Euroopan koripalloilun seurajoukkuekilpailujen kaikkien aikojen menestynein kaupunki. Riikalaisjoukkueet ovat voittaneet vuosien saatossa Euroopan ykköskilpailut peräti 21 kertaa. Näistä voitoista ASK Riika on ottanut kolme miehissä ja TTT Riika huimat 18 naisissa.
Susijengin EM-kotikisakesän kolme ensimmäistä ottelua ovat nostaneet pintaan kysymyksen siitä, miten joukkue onnistuu, jos Lauri Markkanen ei tee 40 pistettä. Torstain EM-karsintakenraalissa Markkanen sai nautiskellen katsoa, miten Olli Nkamhoua, Elias Valtonen, Jacob Grandison ja Miikka Muurinen villitsivät Espoo Metro Areenan 5017-päistä yleisöä.
Susifaneille koittaa torstai-iltana kauan odotettu hetki, kun Suomi-koriksen suurlupaus Miikka Muurinen, 18, juoksee ensimmäistä kertaa tänä kesänä kentälle Susijengin pelipaita yllään. EM-kotikisakesää Valencian olympiakarsinnoista asti odottanut ja taas yhden vuoden Yhdysvalloissa korkoa kasvanut Muurinen uhkuu pelihaluja ottelupäivän aamuna.
Susijengin pelikauden 2025-26 aikana pelattavan MM-karsintalohkon viimeinenkin joukkue selvisi myöhään keskiviikkoiltana, kun Unkari taipui Pohjois-Makedoniaa vastaan 82-75 ja leimasi pääsylippunsa G-lohkoon Susijengin, Ranskan ja Belgian seuraksi.
Susijengi lähtee torstaina Espoo Metro Areenalla pelattavaan EM-kenraaliharjoitukseensa Puolaa vastaan neljäntoista miehen kokoonpanolla. Susijengin kokoonpanossa on ensimmäistä kertaa tänä kesänä mukana 211-senttinen ja 18-vuotias Miikka Muurinen.
EM-kotikisakesänsä kolmella voitolla käynnistänyt Susijengi saa torstain EM-kenraalissaan Espoo Metro Areenalla vastaansa toistamiseen kesän 2022 EM-mitalipeleihin edenneen Puolan. Puola menetti heti EM-leirityksensä alkajaisiksi NBA-miehensä Jeremy Sochanin, mutta vahvisti rivejään tuoreeltaan Puolan passin saaneella pistetykki Jordan Loydilla.
Torstaina Espoo Metro Areenan EM-kenraaliharjoitukseen saapuva Puola on ollut Susijengille viimeisen runsaan vuosikymmenen aikana mieluinen vastus. Tällä vuosituhannella pelaamastaan kahdeksasta keskinäisestä ottelusta Puolaa vastaan Susijengi on voittanut kuusi – mukaan lukien ikimuistoiset voitot mm. Helsingissä, Prahassa ja Valenciassa.
Kotkan alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Alexander Madsen, 30, pelasi vuosi sitten elämänsä ottelun, kun Susijengi nousi viidentoista pisteen takaa voittoon Puolasta Valencian olympiakarsinnoissa. Sunnuntaina riitti kuitenkin oma, varma peruspelaaminen, kun EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi haki Puolasta vierasvoiton. Ja mitä rutiininomaisemmin voitto tulee, sen parempi, Madsen arvioi.
Vuoden hauskinta koulupäivää viettivät tänään yli 500 Keravan alakoululaista
Susijengi on saalistanut EM-kotikisalohkoon valmistavissa maaotteluissaan kolme voittoa yhtä monesta ottelusta. Kun Tampereen EM-huumaan on enää yhden harjoitusviikon ja toisen Puola-maaottelun verran matkaa, arvioi Susijengin monitoimikone Elias Valtonen, 26, ryhmänsä tekemisen olevan kautta linjan hyvässä mallissa.