20.3.2023 08:34 BC Nokian Antero Lehto rikkoi 1200 onnistuneen kolmen pisteen heiton rajan runkosarjassa. Kauhajoen Severi Kaukiainen puolestaan rikkoi 700 koriin johtaneen syötön rajapyykin.
Antero Lehto on enää 16 onnistuneen kolmen pisteen heiton päässä runkosarjan maratontaulukon kärkinimestä Petri Virtasesta. Kuva: Ville Vuorinen
BC Nokian Antero Lehto heitti perjantaina Lahti Basketballia vastaan viidestä kolmosesta neljä pussin pohjalle. Se tiesi samalla sitä, että hän ylitti urallaan runkosarjapeleissä 1200 onnistuneen kolkin rajan.
Onnistumisia Lehdolla on nyt yhteensä 1202 ja kaikkien aikojen paremmuuslistalla hän on kakkosena heti Petri Virtasen (1218) jälkeen, mutta ennen kolmosta Kari-Pekka Klingaa (1079). Tämä kolmikko onkin ainoa, joka on rikkonut tuhannen rajan.
Vaikka Kauhajoelta jäivät sarjapisteet lauantaina Saloon, niin jotain jäi kuitenkin kotiintuomisiksi, kun Severi Kaukiainen rikkoi pelissä liigan runkosarjaurallaan 700 syötön rajan kaikkien aikojen 36. pelaajana. Severillä on nyt koossa yhteensä 701 passia ja yhden ottelun ennätykseksi on kirjattu 14 syöttöä.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.