5.5.2009 Kahdeksatta Korisliigan playoff-kevättään pelaava Joensuun Katajan Sami Lehtoranta rikkoi keskiviikkoisessa välieräottelussa tuhannen pudotuspelipisteen rajan. Tampereen Pyrintöä vastaan 21 pistettä heittäneen Lehtorannan kokonaissaldo pudotuspeleissä on nyt 1017 pistettä (keskiarvo 13,9), joka oikeuttaa hänet kaikkien aikojen pudotuspelitilastossa 21. sijalle.
Marraskuussa 30 vuotta täyttävä Lehtoranta aloitti mestaruussarjauransa kaudella 1995/1996 Jyväskylän HoNsUn riveissä. Lehtoranta on urallaan pelannut 346 SM-runkosarjaottelua ja 83 pudotuspeliottelua sekä 90 miesten maaottelua. Lehtoranta palkittiin keväällä 2007 Korisliigan parhaana pelaajana.
Kaikkien aikojen ykkösenä pudotuspelien pistelistalla on KTP:n ex-mestari Larry Pounds, joka urallaan upotti pudotuspeleissä peräti 2458 pistettä (25,6). Kevään pudotuspelien jatkuessa Joensuun Katajan pelaajista myös Petri Virtanen on lähentelemässä tuhannen pisteen rajaa, sillä hänellä on nyt koossa 965 pistettä (18,6).
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?