Liiganousijat Kauhajoki ja Salo vahvistivat rivejään

13.10.2009 Korisliigan nousijajoukkueet Kauhajoen Karhu ja Salon Vilpas ovat tehneet muutoksia kokoonpanoihinsa. Kauhajoki on hankkinut sijaisen loukkaantuneelle Maurice Hortonille, kun Vilpas puolestaan on kiinnittänyt riveihinsä Lawrence Hammin korvaamaan Antonio McMillionin.

Pussihukkia ja Loimaan Korikonkareita viime kaudella miesten I divisioonassa edustanut Anthony Davis on kiinnitetty Kauhajoelle "sairaslomasijaiseksi". Kuva: Francois Perthuis.

Maurice Hortonin lievä reisivamma on parantumassa. Kauhajoen Karhun taustaryhmä päätti kuitenkin, että joukkueen ei pidä antaa tasoitusta kilpailijoilleen ja palkkasi Hortonin sijaiseksi Anthony Davisin.

188-senttinen ja 26-vuotias Davis on tuttu viime vuoden divaripeleistä Loimaan Korikonkarien riveistä. Ennen Loimaalle siirtymistään Davis pelasi Vantaan Pussihukissa ennen seuran toiminnan loppumista.

Davis kirjautti Loimaalla 19 ottelussa keskimäärin 20,1 pistettä, 5,1 levypalloa, 4,8 syöttöä ja 2,4 riistoa. Kauhajoella Davis pelaa viikkokohtaisella sopimuksella.

– Oli etukäteen tiedossa, että materiaalimme ei kärsi kovin paljon loukkaantumisia ja nyt kun niitä on tullut enemmän kuin tarpeeksi, olemme jääneet vähän keveiksi. Liiga on sen verran kovatasoinen sarja, että meillä ei ole tosiaankaan ole varaa antaa näin paljoa etumatkaa kilpailijoillemme, perusteli Kauhajoen päävalmentaja Greg Gibson tuuraajan hankkimista.

Hamm tuomaan kokoa

Salon Vilpas on puolestaan tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Lawrence Hammin kanssa. Käytännössä tämä tarkoittaa, että neljä liigaottelua Vilppaan paidassa pelannut Antonio McMillion saa lähteä uuden työnantajan hakuun. Vaihtoon ei liity suurta dramatiikkaa. Kyse on pelkästään lisäsenteistä.

- 15,0 pisteen ja 7,3 levypallon keskiarvoilla pelannut Antonio McMillion ei ole pelannut huonosti. Tarvitsemme vaan XL-kokoisen pelaajan. Hamm on kymmenisen senttiä McMillionia (193 cm) kookkaampi, ja tulee varmasti helpottamaan ainoan ison miehemme Darryl Doran pelaamista, kertoo Vilppaan puheenjohtaja Keijo Poutiainen.

201-senttinen Hamm on jo kolmen vuoden ajan Eurooppaa nähnyt laituri. Towsonin yliopiston kasvatti pelasi kaksi kautta Hollannin pääsarjassa ja viime kaudella hän edusti Tshekin pääsarjassa USK Prahaa 13,5 pisteen ja 5,9 levypallon keskiarvoilla.

Sarjanousija Vilpas on aloittanut sarjan yhdellä voitolla ja kolmella tappiolla. Kauhajoella on puolestaan voittotili vielä avaamatta.

Molemmat liiganousijat pelaavat keskiviikon (14.10.) Korisliiga-kierroksella kotonaan. Salon Vilpas isännöi Torpan Poikia, kun Kauhajoen vieraaksi saapuu puolestaan KTP-Basket Kotkasta.

Asiat

 
3.9.2025 10:06 Korisliiga

Justus Kilpinen Helsinki Seagullsiin

13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.

1.9.2025 13:18 Korisliiga

Hongalla kaksi uutta pelaajasopimusta: AJ Ferguson ja Elias Eerikinharju

Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.

1.9.2025 12:51 Korisliiga

Giannis Chatzinikolas matkustaa Kreikasta Tampereelle – Justice Smithin sopimus purettu

Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.

28.8.2025 12:47 Suomalaiset ulkomailla

Okko Järvi jatkaa uransa Unkarissa

Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.

22.8.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Mainoslahjaverkkokauppa Koripalloliiton ja Korisliigan yhteistyökumppaniksi

Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.

21.8.2025 11:25 Korisliiga

Laavainen ja Ulander nousevat Hongan Korisliiga-joukkueeseen

Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.

15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

13.8.2025 09:36 Korisliiga

Adong Makuoi Seagullsin sentteriksi

Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.

Näytä lisää vastaavia