16.2.2007 Lappeenrannan NMKY otti perjantain ainoassa Korisliigan ottelussa kauden kolmannen voittonsa Espoon Hongasta. LrNMKY kipusi kotivoittoon numeroin 87-75 (33-47) ja tarrasi yhä tiukemmin kiinni pudotuspelipaikkaan.
Kotijoukkue nousi ensimmäisellä neljänneksellä yhdeksän pisteen johtoon, mutta kun Honka sai pelinsä sujumaan, se karkasi toisella neljänneksellä 15 pisteen johtoon ja piti johtonsa viimeisen neljänneksen puoliväliin asti. LrNMKY palasi johtoon 69-68 -lukemissa ja hallitsi loppupeliä Glenn Stokesin johdolla.
Kolmannen ottelunsa LrNMKY:ssä pelannut Stokes pussitti joukkueensa tämän kauden piste-ennätykseksi muhkeat 36 pistettä, joista 21 syntyi seitsemällä kolmen pisteen korilla. Marco Sanders keräsi 14 pistettä ja kymmenen levypalloa.
Hongan tehokkaimpia olivat Petteri Koponen 22:lla ja Phil Hickey 14 pisteellä.
(STT )
Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.
Alemmasta jatkosarjasta on jaossa kaksi paikkaa playoffeihin. Vahvimmassa asemassa pudotuspelihaaveiden kannalta on Kataja Basket.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 30. tammikuuta viiden ottelun kattauksella. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.