Maria Jokinen tuomaan kokemusta Catzin kokoonpanoon

14.7.2023 16:16 Naisten I divisioonassa ensi kaudella pelaava Catz Lappeenranta on solminut pelaajasopimuksen Maria Jokisen, 34, kanssa.

Maria Jokinen tuomaan kokemusta Catzin kokoonpanoon. Kuva: Ville Vuorinen.

Jokinen (os. Koskinen) pelasi viime kaudella yhden pelin Korisliigaa Peli-Karhuissa, mutta loppukevät ykkösdivisioonaa Katajassa 5,1 pisteen, 3,1 levypallon ja 2,3 syötön keskiarvoilla.

- Marialla on useamman vuoden kokemus naisten Korisliigasta, joten hänen kokemuksensa on tervetullut lisä joukkueen takakentälle. Tämän lisäksi hän tuo joukkueeseen pallovarmuutta ja aktiivista puolustamista, Catzin päävalmentaja Petri Jaakkola kommentoi seuran tiedotteessa.

Espoon Akilleksen kasvatti on pelannut kokonaisuudessaan Korisliigaa 133 ottelua viiden kauden aikana. Ykkösdivisioonassa pelejä on kertynyt 109

- Tavoitteenani on kehittyä edelleen ja pelata parempaa korista kuin koskaan. On hienoa päästä edustamaan suomalaisen naiskoriksen suurseuraa ja toivottavasti olla mukana aloittamassa sen uutta tulemista, Jokinen kommentoi.

Aikaisemmin Catzin kanssa sopimuksen ovat tehneet Sara Behm, Jenna Toivonen ja Tuulia Marttinen.

Henkilöt

 
18.4.2025 15:41 Naisten I divisioona

Puhuttaret naisten ykkösdivisioonan mestariksi

Naisten I divisioonan voittajajoukkue selvisi tänään Tapiolan liikuntahallilla, jossa Puhuttaret voitti Tapiolan Honka II:n loppunumeroin 54–63. Ratkaisevaa kolmatta finaaliottelua oli katsomassa 428 katsojaa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

16.4.2025 22:38 Naisten I divisioona

Honka II tasoitti naisten ykkösdivisioonan finaalit Puhuttaria vastaan 528 katsojan edessä

Naisten I divisioonan toinen finaali pelattiin tänään Vantaan Energia Areenalla 528 katsojan edessä, kun Tapiolan Honka II voitti Puhuttaret selkein numeroin 53–79 ja tasoitti ottelusarjan tilanteeseen 1–1. Yleisömäärä oli sarjan kaikkien aikojen ennätys.

15.4.2025 10:53 Seura tiedottaa

Helsingin NMKY hakee kaudelle 2025-26 villikorttipaikkaa naisten ykkösdivisioonaan

Helsingin NMKY hakee villikorttipaikkaa naisten 1.divisioonasta kaudelle 2025-2026. Päätös paikan hakemiseen viimeisteltiin 8.4. järjestetyssä hallituksen kokouksessa.

14.4.2025 21:32 Naisten I divisioona

Puhuttaret voitti niukasti Honka II:n naisten ykkösdivisioonan finaaliavauksessa

Naisten I divisioonan finaalit käynnistyivät tänään Tapiolan liikuntahallilla, jossa Puhuttaret voitti Tapiolan Honka II:n loppunumeroin 62–64.

10.4.2025 21:16 Naisten I divisioona

Puhuttaret naisten ykkösdivisioonan finaaleihin

Naisten I divisioonan toinen finaalijoukkue selvisi tänään, kun Puhuttaret voitti Pirkkolahallissa Torpan Pojat II:n numeroin 62–59. Puhuttaret vei välieräsarjan otteluvoitoin 2–1.

7.4.2025 21:47 Naisten I divisioona

Tapiolan Honka II naisten I divisioonan finaaleihin – Puhuttaret tasoitti toisen välieräsarjan

Naisten I divisioonassa selvisi tänään ensimmäinen finaalijoukkue, kun Tapiolan Honka II voitti LePyn välieräsarjassa otteluvoitoin 2–0. Puhuttaret taas tasoitti sarjan Torpan Pojat II vastaan tilanteeseen 1–1.

4.4.2025 21:28 Naisten I divisioona

Honka II ja ToPo II avasivat naisten I divisioonan välierät voitoilla

Naisten I divisioonan pudotuspeleissä Tapiolan Honka II ja Torpan Pojat II avasivat välieräsarjat voitoilla. Molemmat siirtyivät 1–0-johtoon ottelusarjoissa, jotka pelataan paras kolmesta -formaatilla.

1.4.2025 21:25 Naisten I divisioona

LePy, ToPo II, Puhuttaret ja Honka II naisten I divisioonan välieriin

Naisten I divisioonan välieräjoukkueet ovat selvillä, kun Leppävaaran Pyrintö, Torpan Pojat II, Puhuttaret ja Tapiolan Honka II voittivat kukin puolivälieräsarjansa numeroin 2–1.

30.3.2025 21:36 Naisten I divisioona

Puhuttaret ja Turun NMKY tasoittivat otteluvoitot naisten I divisioonan puolivälierissä

Naisten I divisioonan puolivälierissä pelattiin sunnuntaina kaksi ottelua, joissa selkä seinää vasten pelanneet Puhuttaret ja Turun NMKY onnistuivat tasoittamaan ottelusarjat 1–1:een.

Näytä lisää vastaavia