Matisen mitaliketju katkolla Saksassa

20.2.2006 Maajoukkuekoripalloilija Jukka Matisen mitaliketju uhkaa katketa Saksan Bundesliigassa. Kahdella viime kaudella kultaa ja hopeaa pussittanut Frankfurt Skyliners on jäämässä tällä kertaa kokonaan pudotuspelien ulkopuolelle.

Frankfurtin playoff-haaveet ovat kokeneet pahan kolauksen kotikentällä, jossa se on hävinnyt jo kolme ottelua peräkkäin. Viimeisen tappion aiheutti putoamisviivan huonommalla puolella oleva Karlsruhe, joka vei sarjapisteet mennessään numeroin 88-82 (50-45).

Matinen sai ottelussa jo enemmän vastuuta pelaten vajaat 19 minuuttia. Niiden aikana hän teki seitsemän pistettä ja nappasi kolme levypalloa. Matinen sai kolmesta kahden pisteen heitostaan kaksi sisään. Loput pisteensä hän teki erehtymättömästi vapaaheittoviivalta.

- En voi puolustautua tältä tappiolta. Tämä oli kolmas peräkkäinen ottelu, jonka hävisimme käytännössä jo alussa, totesi Frankfurtin valmentaja Charles Barton murheellisena.

Frankfurt saa keskittyä jatkossa pitkälti sarjapaikan säilyttämiseen, mikä on toisaalta työn ja tuskan takana Mikko Noopilan edustamalla Braunschweigilla.

Henrik Dettmannin alaisuudessa kautensa käynnistänyt ja vuodenvaihteen jälkeen Emir Mutapcicin komentoon siirtynyt Braunschweig on voittanut 20 ottelustaan vasta neljä. Viides voitto oli jo lähellä kotikentällä, kunnes Braunschweig sortui luokattomaan viimeiseen neljännekseen. Takaa tullut Bonn vei sen nimiinsä 26-12 ja sitä myötä koko ottelun 74-67 (31-41).

Noopila heitti 13 minuutissa kaksi pistettä ja otti yhtä monta levypalloa.

- Päätösneljänneksen häviö kertoo itseluottamuksen puutteesta. Lisäksi olimme altavastaajia varsinkin hyökkäyslevypalloissa, analysoi Mutapcic syitä tappioon.

Sten onnistui viivalla

Ari Tammivaaran valmentama Mitteldeutscher BC pitää edelleen hallussaan Saksan kakkosbundesliigan pohjoislohkon toista sijaa.

MBC joutui tosin tiukoille viimeisessä ottelussaan Hertener Löwenin vieraana. Tiukka taistelu päättyi vieraiden eduksi vasta jatkoajalla luvuin 95-94. Varsinainen peliaika päättyi 83-83 (32-41).

Mitteldeutscherin suomalaistakamies Juha Sten urakoi ylitöiksi venyneessä ottelussa 36 minuuttia tehoilla 9/3. Lisäksi Sten antoi ottelussa neljä koriin johtanutta syöttöä ja riisti pallon yhtä monta kertaa kotijoukkueelta.

Sten onnistui pelitilanneheitoissa vain 28,6 prosentin tarkkuudella. Turkulaisen käsi ei vapissut kuitenkaan MBC:n onneksi vapaaheittoviivalla, josta Sten tähtäsi kuudesta heitostaan viisi pussiin.

Stenin ratkaisevimmat vapaaheitot onnistuivat ottelun lopussa, jolloin hän vei joukkueensa 93-90 -johtoon. MBC:n voittopisteet lähtivät Daniel Montagin kädestä, kun ensimmäistä jatkoaikaa oli jäljellä enää 1,6 sekuntia.

- Minulla on hieno joukkue, joka taistelee mahtavasti. Voimme olla todella ylpeitä tästä voitosta, totesi tyytyväinen Tammivaara.

Ranskan kolmanneksi ylimmällä sarjatasolla toisena olevan Limogesin riveissä pelaava Ville Kaunisto heitti tarkasti kymmenen pistettä ja repi neljä levypalloa Saint Vallierin vieraana.

Kauniston tehot eivät kuitenkaan riittäneet tasaisessa ottelussa voittoon asti. Kotijoukkue järjesti Limogesille kauden kolmannen tappion numeroin 86-84 (41-41).



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/pelaajat_euroopassa/
 
23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

21.10.2025 11:55 NBA

NBA-kausi 2025-26 alkamassa – Lauri Markkanen Jazzin tähtipelaajana, Tuomas Iisalo Grizzliesin päävalmentajana

NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.

20.10.2025 23:41 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtinen aloittanut vahvasti Espanjassa – ”Sujunut positiivisesti”

Lotta-Maj Lahtinen pelaa jo kolmatta kauttaan Espanjan kovassa LF Endesassa. Täksi kaudeksi hän siirtyi Araskin joukkueeseen ja on aloittanut kauden erinomaisesti.

17.10.2025 11:17 Susijengi

Jantusen kolmossuma Bayern Münchenin turma Euroliigassa

Euroliiga-kautensa alavireisesti aloittanut hallitseva mestari Fenerbahce nappasi torstai-iltana tuiki tärkeän voiton kotikentällään Istanbulissa nujertamalla Gordon ja Daniel Herbertin valmentaman Bayern Münchenin pistein 88–73 (37–32). Fenerbahcen voiton takuumiehenä loisti viisi kolmosta upottanut Mikael Jantunen.

15.10.2025 10:13 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä nauttii suurta vastuuta Unkarissa – ”Ei tunnu väsy”

Ilari Seppälä on aloittanut toisen kautensa Unkarin liigassa pelaavan Kecskemetin joukkueessa. Täksi kaudeksi hän sai tuttua seuraa, kun Okko Järvi siirtyi joukkuekaveriksi.

14.10.2025 20:41 Susijengi

Perttu Blomgren Saksan cup-mestari MBC Mitteldeutscheriin

Susijengin EM-kisaleiritykseen kuulunut Lapuan Korikobrien kasvatti Perttu Blomgren, 196 cm ja 24 vuotta, on allekirjoittanut sopimuksen Saksan Bundesliigaa tappiottomana johtaman MBC Mitteldeutscherin kanssa. Myös Saksan cupin hallitsevana mestarina kauteen lähtenyt Mitteldeutscher pelaa Bundesliigan lisäksi Pohjois-Euroopan liigaa (ENBL).

14.10.2025 08:06 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuerin Galatasaray voittoon Euroliigassa – kovia Susiladies-suorituksia läpi Euroopan

Euroturnaukset saatiin käyntiin viime viikolla ja Awak Kuierin Galatasaray aloitti maukkaalla voitolla. Viikolla nähtiin useita muitakin kovia suorituksia Susiladies-pelaajilta.

6.10.2025 21:31 Susijengi

Miikka Muurinen väläytteli Partizan-debyytissään

Susijengin ja Suomi-koripallon suurlupaus Miikka Muurinen, 18, pääsi maanantaina ensimmäistä kertaa tositoimiin Serbian jättiseuran Partizan Belgradin, paidassa. Muurinen viimeisteli seitsemän pistettä ja esitteli taitojaan monipuolisesti, kun Partizan peittosi Adrianmeren liigassa KK Krkan 84–78 (42–28).

6.10.2025 16:38 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimies palasi Saksaan voittamaan mestaruuden

Elina Koskimies siirtyi yhden Suomessa vietetyn kauden jälkeen takaisin ulkomaille palaten tuttuun maahan Saksaan. Seura on kuitenkin uusi, kun hän teki sopimuksen Saarlouis Royalsin kanssa.

6.10.2025 16:33 Suomalaiset ulkomailla

Olivier Nkamhoua aloitti upeasti Italiassa

Olivier Nkamhoua teki melkoisen debyytin Italiassa, kun hän oli koko kierroksen paras pistemies johdattaessaan Varesen voittoon. Edon Maxhuni teki kovaa jälkeä Ranskassa ja Euroliigassa saatiin pelit käyntiin.

Näytä lisää vastaavia