5.8.2022 10:04 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva ToPo on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen Meri Kanervan kanssa. Annika Aarrejoki siirtyy joukkueeseen JBA:n riveistä.
Nuoresta iästään huolimatta Meri Kanerva, 18, on kuulunut Korisliigan runkopelaajiin jo useamman kauden. Viime kausi oli LePyn kasvatille tilastollisesti paras niin pisteissä (8,7) kuin syötöissäkin (3,7), mutta myös minuutteja tuli selvästi eniten hänen Korisliigakausistaan (29,06).
Kanerva on pelannut 37 nuorten maaottelua 6,6 pisteen ottelukohtaisella keskiarvolla.
- Merillä on erinomainen yhdistelmä yksilötaitoa ja ymmärrystä pelistä. Merillä on myös poikkeuksellinen kyky toteuttaa annettuja ohjeita ja tehdä oikeita valintoja. Tavoitteet ovat selvät ja lähtökohdat tavoitteiden saavuttamiseen ovat erittäin hyvät, joukkueen GM Jussi Syrjänen avaa seuran tiedotteessa.
Annika Aarrejoki siirtyy Torpan Poikiin Keski-Suomesta. HoNsUn kasvatti on pelannut viimeiset vuodet JBA:ssa, jossa hän on tehnyt tilastollisesti kovaa jälkeä useammallakin sarjatasolla. Viime kaudella JBA:n divisioonajoukkueessa Aarrejoki tilastoi 19,2 pistettä, 4 levypalloa ja 3 riistoa ottelua kohden.
- Liigaympäristöön siirtyminen tuntui tässä kohdassa luontevalta ratkaisulta. Helsinkiin muuttaminen on iso, mutta kehitykseni kannalta välttämätön päätös. Lopulta hyvien vaihtoehtojen joukosta päädyin ToPoon. Ratkaisun kannalta plussia olivat hyvä valmennus, kova treenitaso sekä kokeneiden pelaajien kuuluminen joukkueeseen, Aarrejoki kommentoi.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen Kouvojen kasvatin Henriikka Vähäuskin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Henriikalle seitsemäs Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa.
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Peli-Karhujen kasvatin Elli Heikkilän kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Heikkilälle 9. Naisten Korisliigassa.
Jessica Wisotzki ja ToPo ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen. Kanadasta lähtöisin oleva 23-vuotias laitapelaaja aloittaa Suomesta ammattilaisuransa.
BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Sara Puckettin kanssa.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
19-vuotias, takakentällä viihtyvä Ella Sahuri siirtyy Tapiolan Honkaan kaudelle 2025-26. Heinolalaiskasvatti on pelannut viimeiset kolme kautta Lahti Basketballin Team Lemkemissä naisten 1. divisioonaa.