Milos Teodosic palaa Serbian maajoukkuevahvuuteen EM-karsinnoissa

12.2.2020 09:10 Euroopan koripallohistorian kaikkien aikojen suurimpien pelaajien joukkoon lukeutuva 196-senttinen ja 32-vuotias pelinrakentaja Milos Teodosic on Serbian päävalmentajan Igor Kokoskovin luottonimi helmikuun EM-karsinnoissa. Kokoskovin muita luottonimiä karsintajoukkueessa ovat mm. Miroslav Raduljica ja Marko Simonovic.

Milos Teodosic on palaamassa tositoimiin maajoukkuetasolla, kun Susijengi isännöi Serbiaa 20.2. Espoo Metro Areenalla. Kuva: FIBA

Seurajoukkuetasolla Italian Virtus Bolognaa edustava Teodosic jätti jalkavaivaisena viime kesän Kiinan MM-kisat väliin, mutta on palaamassa tositoimiin ensi viikon EM-karsintaotteluissa Susijengiä ja Georgiaa vastaan.

Teodosic on nimetty FIBA Euroopan vuoden pelaajaksi 2010 ja Euroliigan tähdistöviisikkoon kolmesti (2010, 2015, 2016). Seurajoukkuetasolla Teodosic on edustanut pääosin Moskovan TsSKA:ta, mutta piipahtanut myös NBA:n Los Angeles Clippersissä. Serbian maajoukkueen aloitusviisikon pelinrakentajana Teodosic on saalistanut EM-hopeaa 2009, MM-hopeaa 2014 ja olympiahopeaa 2014.

Slovenian Euroopan mestariksi syksyllä 2017 valmentaneen, mutta vastikään Serbian päävalmentajaksi nimetyn Igor Kokoskovin nimeämään 15 hengen EM-karsintaryhmään nimekkäimpiin pelaajiin kuuluvat Teodosicin lisäksi mm. Kiinan Jiangsu Dragonsia edustava vuoden 2015 EM-hopeajoukkueen aloitussentteri Miroslav Raduljica sekä vuoden 2009 EM-hopea- ja 2010 MM-kisajoukkueen luottopelaaja Novica Velickovic.

Serbia saapuu helmikuun EM-karsintojen avausottelussa torstaina 20.2. Susijengin vieraaksi Espoo Metro Areenalle ja isännöi Georgiaa sunnuntaina 23.2. Belgradissa.

Serbian maajoukkue, I EM-karsintaikkuna 17.-23.2.2020

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Seura 2019-20

2

Aleksa RADANOV

201

1998

FMP Belgrad (SRB)

4

Milos TEODOSIC

196

1987

Virtus Bologna (ITA)

5

Marko SIMONOVIC

203

1986

Cedevita Olimpija (SVN)

13

Miroslav RADULJICA

213

1988

Jiangsu Dragons (CHN)

20

Dejan TODOROVIC

196

1994

Andorra (ESP)

21

Ognjen JARAMAZ

193

1995

Partizan Belgrad (SRB)

30

Aleksa AVRAMOVIC

192

1994

Estudiantes (ESP)

31

Ognjen DOBRIC

200

1994

Crvena Zvezda (SRB)

 

Nikola REBIC

188

1995

Jenisei (RUS)

 

Dejan KRAVIC

213

1990

Obradoiro (ESP)

 

Dalibor ILIC

202

2000

KK Igokea (BIH)

 

Uros TRIFUNOVIC

199

2000

Partizan Belgrad (SRB)

 

Rade ZAGORAC

205

1995

Partizan Belgrad (SRB)

 

Novica VELICKOVIC

205

1986

Partizan Belgrad (SRB)

 

Stefan DJORDJEVIC

206

1998

FMP Belgrad (SRB)

Päävalmentaja Igor KOKOSKOV

 
22.7.2025 17:33 Susijengi

Mustapha Amzil Kosovon tuplamestari KB Trepcaan

Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 17:45 Susijengi

Miesten universiadijoukkue näytöstyyliin kahdeksan parhaan joukkoon

Vajaamiehisenä alkulohkonsa ratkaisuotteluun Kiinalaista Taipeita vastaan lähtenyt Suomen miesten universiadijoukkue ei antanut poissaolojen häiritä itseään, vaan käytti fysiikka- ja taitoeroylivoimaansa häpeilemättä hyödykseen ja varmisti paikkansa kisojen kahdeksan parhaan joukossa ja vuoden 2027 universiadeissa 110–77 (60–36) -voitollaan.

21.7.2025 14:35 Susijengi

Schröder ja Wagner johdattavat Saksan EM-kisakesään

Vuoden 2023 MM-kultamitalisti ja hallitseva EM-pronssimitalisti Saksa on nimennyt kuudentoista hengen miehistönsä alkavaan EM-kisakesään. Tampereen EM-alkulohkossa Susijengiä vastaan iskevän Saksan leiritysryhmään kuuluvat maan ykköstähdet ja MM-kultamitalistijoukkueen kulmakivet Dennis Schröder ja Franz Wagner.

20.7.2025 23:35 Susijengi

Suomen kiri jäi kesken ennakkosuosikki Saksaa vastaan universiadeissa

Suomen miesten universiadijoukkue kohtasi sunnuntain myöhäisillan ottelussa kisaisännän ja suuren ennakkosuosikin Saksan, joka jyräsi parhaimmillaan 26 pisteen johtoon avauspuoliskolla. Tauolla kopista saapui sisuuntunut Suomi, joka kuroi toisella puoliskolla eron kymmeneen, mutta joutui taipumaan 68–79 (28–50).

19.7.2025 21:09 Susijengi

Miesten universiadit käyntiin rökälevoitolla Chilestä

Suomen miesten joukkue käänsi varovaisen alun lopulta selkeäksi voitoksi universiadien alkusarjan avausottelussa Chileä vastaan lauantaina illansuussa. Kerran irti päästyään Suomi painoi kaasua ja jyräsi vakuuttavaan 95–51 (46–30) -voittoon.

17.7.2025 10:13 Susijengi

Susijengin EM-kotikisojen ottelu lauantaina 30.8. loppuunvarattu

Susijengi isännöi EM-kotikisoja Tampereella elo-syyskuun taitteessa. Joukkueen viidestä pelistä lauantaina 30.8. pelattava Montenegro-ottelu on nyt loppuunvarattu. Tampereen EM-alkulohkoon on myyty yli 75 000 lippua.

16.7.2025 12:37 Susijengi

Miesten universiadijoukkueella tähtäimessä paikka kahdeksan joukossa

Päävalmentaja Anton Mirolybov valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa Saksan Rein-Ruhrin alueella pelattavaan, lauantaina käynnistyvään miesten universiadien koripalloturnaukseen. Joukkueen tavoitteena on edetä alkulohkosta jatkoon ja ottaa siten kiinnitys vuoden 2027 universiadeihin pitkän kisaputken jatkamiseksi.

11.7.2025 19:10 Universiadit

Latvia makseli kalavelkoja miesten universiadijoukkueelle

Latviassa leireilevä Suomen miesten universiadimaajoukkue joutui perjantai-iltapäivänä taipumaan edellispäivän tappiostaan sisuuntuneelle Latvian haastajamaajoukkueelle. Revanssihenkinen, energinen Latvia kasvatti kolmannella jaksolla eron yli kymmenen pisteen ja kuittasi lopulta taululle 93–72 (44–38) -päätöslukemat.

10.7.2025 19:30 Universiadit

Miesten universiadijoukkue karkasi Latvialta kolmannella jaksolla

Suomen miesten universiadimaajoukkue pelasi kesän ensimmäisen maaottelunsa torstaina Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan Riiassa. Suomi sai kolmannen jakson alussa puolustuksensa kuntoon ja latoi nopeilla vastahyökkäyksillä taululle 13–0-lukemat, joista Latvia ei enää toennut. Ottelu päätyi Suomen 75–88 (37–39) -voittoon.

Näytä lisää vastaavia