18.1.2013 Ylivoimaisesti kuluvan naisten SM-kauden torjuntatilastoa johtava Minna Sten esti torstaina neljä Huiman heittoyritystä, kun Stenin tähdittämä HoNsU voitti Äänekoskella. Samalla Sten siirtyi ensimmäisenä pelaajana SM-historiassa ohi 300 runkosarjatorjunnan rajapyykistä.

Minna Stenin (HoNsU) tämän kauden torjuntakeskiarvo on hurja 3,72. Kuva: HoNsU.
188-senttisellä ja 25-vuotiaalla Stenillä on nyt koossa 302 torjuntaa ja takanaan runkosarjassa 171 ottelua (keskiarvo 1,77).
Kuluvalla kaudella Stenin tahti on ollut aiempaa uraa hurjempaa, sillä hän on kirjauttanut huimat 3,72 torjuntaa ottelua kohden. Naisten SM-sarjan vallitseva kausiennätys on 2,42, Larisa Zarudnajan nimissä ja peräisin kaudelta 1990-91, jolloin Zarudjana edusti Karhun Poikia.
Torjuntoja on tilastoitu naisten SM-sarjassa pelikaudesta 1989-90 lähtien.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.
Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.