17.10.2002 Espanjalaisjoukkue Tau Ceramica Vitoria otti keskiviikko-iltana kolmannen voittonsa alkaneen kauden sarjaotteluissa. Kuten kahdessa aiemmassakin ottelussa, Taun ratkaiseva hahmo oli suomalainen Hanno Möttölä. 209-senttinen Möttölä sinetöi Taun 76-72-vierasvoiton Slovenian mestarijoukkue Olimpia Ljubljanasta pussittamalla joukkueensa 13 viimeisestä pisteestä seitsemän, joiden joukossa tyylipuhtaat vapaaheitot 14 sekuntia ennen loppusummeria.
Voitto oli Taulle toinen Euroliigassa, kun kaksi kierrosta on takana. Ensimmäisessä ottelussa Tau kukisti israelilaisen Tel Aviv Maccabin Hanno Möttölän takoessa Euroliiga-viikon MVP-titteliin oikeuttaneet 31 pistettä. Espanjan liigassa Tau Vitorialla on koossa kolmen kierroksen jälkeen yksi voitto, jonka Möttölä pelasti joukkueelleen upottamalla ottelun viimeisellä sekunnilla kolmosen kahdeksasta metristä.
Keskiviikkona Ljubljanassa Tau oli altavastaajana reilut 39 minuuttia. Vasta 42 sekuntia ennen päätöstä Tau siirtyi ensimmäisen kerran johtoon (71-70), kun Möttölä onnistui kahden pisteen heitossaan. Hetkeä aiemmin Tau nousi pisteen päähän (70-69) Möttölän ja argentiinalaisen Andres Noccionin kolmosilla.
Ottelun saldoikseen Möttölä kasasi 13 pistettä ja kaksi levypalloa 26 minuutissa. Pelitilanneheittonsa hän pussitti hyvällä osumatarkkuudella 4/8 ja vapaaheittonsa 4/5. Tau Vitorian tehomies oli Noccioni 19 pisteellään ja peräti 15 levypallollaan.
Myös muualla eurokentillä on nähty suomalaisväriä. Nimittäin Teemu Rannikko ja Jukka Matinen olivat tositoimissa, kun Euroliigan kakkostason kilpailu ULEB Cup pyörähti käyntiin. Rannikon italialaisseura Euro Roseto joutui espanjalaisen Pamesa Valencian rökittämäksi lukemin 62-98. Rannikko oli joukkueensa aloitusviisikossa, viihtyi kentällä 28 minuuttia ja heitti yhdeksän pistettä. Matisen edustama saksalainen Frankfurt Skyliners puolestaan hävisi jugoslavialaiselle BC Zeleznikille vieraissa 60-82. Poskiontelon tulehduksesta toipuva Matinen käväisi kentällä 13 minuutin ajan, mutta tehomerkinnöiksi tuli ainoastaan kolme levypalloa.
Saksan Bundesliigassa pelattiin keskiviikko-iltana suomalaisittain mielenkiintoinen mittelö, kun Braunschweig ja Ludwigsburg kohtasivat toisensa. Braunschweig voitti ottelun 99-78 ja jatkaa viiden kierroksen jälkeen puhtaalla pelillä, vaikka joutui pelaamaan ilman loukkaantuneita Mikko Noopilaa ja amerikkalaisvahvistus Demond Malletia. Braunschweigin Markku Larkio pelasi 34 minuuttia, heitti kolme pistettä ja noukki seitsemän levypalloa. Ludwigsburgin Jyri Lehtonen vietti parketilla saman minuuttimäärän heittäen 12 pistettä ja antaen seitsemän koriinjohtanutta syöttöä.
Sasu Salinin sihti oli kohdillaan, kun hän upotti viikonloppuna peräti 8 kolmen pisteen heittoa sukkaan. Olivier Nkamhoua ja Ilari Seppälä rikkoivat myös viime viikolla 20 pisteen rajan.
Helmi Tulosen Slavia Banska Bystrica eteni Slovakian cupin finaaliin, mutta joutui tyytymään hopeaan. Veera Pirttisen Manchester puolestaan eteni Iso-Britannian cupin finaaliin. Muutenkin Susiladiesin pelaajat onnistuivat laajalla rintamalla.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaistähti oli Henna Sandvik, joka pussitti yliopistouransa uudeksi piste-ennätykseksi 25. Albina Syla ja Rhode Island ovat voittaneet taas jo 17 ottelua putkeen.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssiottelut ovat lähellä loppusuoraa ja March Madness lähestymässä. Viimeisen viikon aikana Viljami Vartiainen säkitti Weber Statelle 13 ja 15 pistettä.
NBA:ssa Utah Jazz voitti kotikentällään Sacramento Kingsin 121-93. Lauri Markkanen tilastoi 19 pistettä ja 7 levypalloa.
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Elsa Lemmilä, joka säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 23, ja Albina Syla, joka kahmi tupla-tuplan, kun Rhode Island venytti voittoputkensa jo 15 ottelun mittaiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat 21 pistettä heittänyt Eemeli Yalaho, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja monipuoliset 17 pistettä tehoillut Okku Federiko.
NBA:ssa Utah Jazz voitti niukasti vieraskentällä Miami Heatin 111-115. Lauri Markkanen tilastoi 17 pistettä ja 8 levypalloa.
Edon Maxhuni on ollut siivittämässä Gravelines-Dunkerqueta jo kolmeen peräkkäiseen voittoon Ranskassa. Mustapha Amzil hurjasteli tupla-tuplan Kosovossa, Olivier Nkamhoua esiintyi jälleen vahvasti ja Daniel Dolencin ura jatkuu Islannissa.