Naisten Korisliigan ennakko 2/4: Riento, Honka ja Alku haastajina kauteen

1.10.2014 Vahvoilla korinaluspelaajilla varusteltu Turun Riento, naisten maajoukkuelaituri Krista Grossin juuri ennen kauden alkua riveihinsä saanut Tapiolan Honka sekä paluuta mitalikantaan virittelevä Forssan Alku luottavat uuden kauden alkaessa perinteisiin, pyyteettömään työntekoon sekä yllätyskypsyyteensä.

193-senttinen Elli Koskinen kuuluu Turun RIennon kulmakiviin.

Minna Sten palaa HoNsUsta Alun paitaan.

Nuorten maajoukkuetaituri Noora Parttimaa tuo Alkuun lupausta ja tulivoimaa.

Krista Gross on väkevä vahvistus Tapiolan Hongalle.

Tuuli Menna on kasvanut Hongan avainpelaajistoon. Kuvat: Francois Perthuis, Oma Design & Ville Vuorinen.

Turun Riennon viime kausi oli vähintäänkin hankala. Neljä voittoa kauden aikana saavuttanut turkulaisryhmä lähtee kuitenkin toiveikkaana uuteen kauteen.

Nuoren joukkueen ehdoton vahvuus ovat sen sentterit, jotka ovat Elli Koskisen (193cm/18v) johdolla taas vuoden kokeneempia ja valmiimpia liigapelaajia. Nuorten maajoukkueen kanssa kesällä pelannut Koskinen on optimistinen kauden alla, eikä joukkueen vahvuudesta ole hirveästi kysymysmerkkejä.

– Kesällä on treenattu paljon ja on sujunut ihan hyvin. Palaset alkavat pikkuhiljaa loksahtelemaan paikoilleen. Meidän vahvuutemme tulevat varmasti löytymään aggressiivisesta puolustuksesta, jota ollaan viime aikoina paljon harjoiteltu. Joukkueen tavaramerkki tulee myös olemaan loppuun asti yrittäminen, Koskinen linjaa.

Päävalmentaja Jukka Valpola muistuttaa, että vaikka joukkueesta poistui kesän aikana pelaajia, mm. Sofia Pelander Tshekkiin Slovanka MB:n riveihin, on ryhmässä silti potentiaalia.

– Joukkueemme on nuori, mutta uskon, että meillä on iskukykyinen ryhmä. Kesällä muutama avainpelaaja lähti, mutta turha poislähtijöiden perään on murehtia. Uskon, että pystymme haastamaan sarjassa muut. Jokaista peliä lähdetään voittamaan ja katsotaan keväällä sitten mihin se riittää, Valpola summaa.

Vahvistuksiksi joukkueen riveihin on hankittu amerikkalaispelaajat Shafontaye Myers (takamies, 173/22) sekä Amber Moore (laituri, 180/23).

Forssan Alku yrittää palata mitalikantaan

Viirit Feeniks-hallin seinässä muistuttavat vielä Forssan Alun 1990-luvun – ja 2000-luvun alkuvuosien – loisteesta, mutta tätä kirjoitettaessa forssalaisjoukkueen kultaisista vuosista on ehtinyt vieriä rutkasti vuosia.

Se loiste ei kuitenkaan helpolla unohdu, ja perinteikkään seuran luonnollinen tavoite onkin palata ainakin välieräjoukkueeksi niin nopeasti kuin mahdollista.

– Tavoitteemme on palata mitalikantaan. Se on ihan realismia, kunhan vain saamme harjoittelun käyntiin ja joukkuepelaamista kuntoon, vakuuttaa Alun valmentaja Rami Salonen.

Täysin ongelmitta joukkueen valmistautuminen tulevaan kauteen ei ole kuitenkaan sujunut. Lähtijöiden listalta löytyy Hyvinkäälle siirtynyt Anni Jämsä, Xavierin yliopistoon päässyt Anniina Äijänen sekä luotettava takamies Katri Menna. Lisäksi joukkuetta on koetellut kesän mittaan vähän tavanomaisempikin ongelma.

– Sairastellessa on valitettavasti mennyt osa kesästä, ärhäkkä flunssa kaatanut lähes koko joukkueen. Aloitusviisikon tasolla tapahtui kesällä isokin muutos, mutta vaihtopelaajien kanssa ei, Salonen kertaa.

Pelaajaliikenne on Alun kohdalla käynyt myös sisäänpäin. Jyväskylästä ja Kotkasta joukkueen vahvuuteen siirtyivät sentterit Minna Sten (190/26) sekä Juta Jahilo (186/29). BC Nokian todella lupaava, -98 syntynyt ja 170-senttinen takamies Noora Parttimaa vahvistaa joukkueen takamiesosastoa.

Amerikkalaisvahvistuksina joukkueeseen on hankittu takamies Dequesha McClanahan (170/22) sekä laituri Katie Young (180/22).

Tapiolan Honka joukkueena eteenpäin

"Joukkue" on se sana, jonka nimeen Tapiolan Hongan riveissä vannotaan. Kaikissa puheissa ennen kauden alkua on painotettu koko joukkueen panoksen merkitystä, mikäli joukkue aikoo menestyä tulevalla kaudella.

– Olemme nuoria ja pieniä, mutta joukkueessa on hyvä kemia, jolla pystymme varmasti korvaamaan monta asiaa, uskoo Hongan yhdysvaltalainen takamies Jennifer Schlott.

Yliopistosarja NCAA:n neljänneksi paras korintekijä menneellä kaudella ollut Schlott (168/23) tuo Honkaan ennen kaikkea pelillistä johtajuutta.

– Oma roolini on pelintekijä. Minulta odotetaan pallon jakamista ja johtamista kentällä. Olen tottunut kantamaan vastuuta myös korinteosta, joten pisteitäkin voi minulta odottaa, Schlott listaa.

Schlottin lisäksi Honka saa riveihinsä kovan luokan vahvistuksen, kun maajoukkuelaituri Krista Gross (183/23) liittyy joukkueen kokoonpanoon tulevaksi kaudeksi. Gross pelasi viime kauden Italiassa Saces Dike Napolin riveissä, jossa syntyi 19 ottelussa tehot 11,5 pistettä ja 10,2 levypalloa. Gross pelasi kesällä naisten maajoukkueessa kaikki EM-karsintapelit ja teki niissä keskimäärin 7,0 pistettä ja repi 6,3 levypalloa.

Grossin ja Schlottin tasoiset pelaajat tuovat Hongan nuorelle kaartille pelillisen johtajuuden lisäksi malliesimerkin, miten ammattilaistason pelaajat tekevät töitä päivästä toiseen. Etenkin U18 -maajoukkueesta tuttu nelikko Emilia Helle (170/18), Elina Koskimies (180/18), Tuuli Menna (182/18) ja Iina Salmenkivi (182/18) saavat arvokasta kokemusta ja oppia läpi kauden.

– Pelaajamme ovat nuoria, mutta myös kehityskykyisiä ja -haluisia, innokkaita ja mukavia tyyppejä. Olemme halunneet joukkueeseen nimenomaan sellaisia pelaajia, jotka haluavat olla meillä, ovat hyviä harjoittelijoita ja haluavat kehittyä pelaajina, painottaa Hongan päävalmentaja Kimmo Kujansivu.

 
21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

5.4.2025 19:02 Naisten Korisliiga

PeKa selvisi EBT:n kiristä ja siirtyi välierissä johtoon

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräsarja käynnistyi Peli-Karhujen voitolla. Kotkalaisjoukkue puolusti kotikenttää onnistuneesti 81-77.

Näytä lisää vastaavia