19.2.2010 Namika Lahti palasi Korisliigassa pudotuspeliviivan yläpuolelle yllätettyään kotipelissään perjantaina Espoon Hongan 96-89 (40-47) -tuloksella. Perjantain toisessa ottelussa Torpan Pojat pöllytti Helsingissä vieraillutta Forssan Koripoikia.

Espoolaisista ei perjantaina löytynyt Ricky Hickmanin pysäyttäjää.

ToPon Tyray Pearson viimeisteli onnistuneesti kaikki pelitilanneheittonsa. Kuvat: Francois Perthuis.
Honka johti peliä Lahdessa koko ajan viimeisen neljänneksen puoliväliin asti parhaimmillaan 13 pisteellä, mutta ei kyennyt repäisemään ratkaisevaa eroa. Viimeisellä jaksolla kotijoukkue vei kolmiminuuttisen 13-1 ja nousi jakson puolivälissä johtoon. Vain kahdeksalla pelaajalla matkassa olleen Hongan tehoa heikensi lopussa neljän pelaajan virhetilin täyttyminen niin, että joukkueella oli loppuhetkillä kentällä enää neljä pelaajaa.
- Pelasimme ensimmäisellä jaksolla virkamiespalloa, jossa ei ollut juuri yritystä. Toisella jaksolla Ville Pekkola sytytti hyvällä tsempillään koko joukkueen, joka roihusi kovalla tempolla ja tunteella voittoon, hehkutti kolme edellistä peliään hävinneen Namika Lahden valmentaja Sami Toiviainen.
Sarjan pistepörssiä johtava Ricky Hickman heitti Namika Lahdelle taas huippupisteet 32. Marcus Jackson keräsi 16 pistettä.
Hongasta Tuukka Kotti päätyi 23:een ja Carl Elliot 15 pisteeseen.
Torpan Pojat saavutti kotipelissään Korisliigan tämän kauden suurimman voiton kukistettuaan FoKoPon peräti 54 pisteellä lukemin 117-63 (51-34). Tappio oli forssalaisille jo yhdeksäs peräkkäinen.
ToPo voitti jo ensimmäisen neljänneksen 28-17 ja kasvatti sen jälkeenkin johtoaan tasaisesti. Kaksi viimeistä neljännestä ToPo vei murskaavasti 34-14 ja 32-15 ja eteni näin suurvoittoon.
ToPon tehokkaimpia olivat Tyray Pearson 26:llä ja Elias Kajander 16 pisteellä. Hanno Möttölä teki kauden ensiesiintymisensä helsinkiläisyleisölle kymmenen pisteen, yhdeksän levypallon ja viiden syötön tehoilla.
- Tultiin ekalta minuutilta lähtien peliin hyvällä intensiteetillä ja pystyin itsekin pelaamaan ihan eri tasolla kuin kahdessa ensimmäisessä ottelussani, tai etenkin ottelussa Kouvoja vastaan. Pirun tyytyväinen pitää olla koko joukkueen peliin, Möttölä kiitteli.
FoKoPosta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Rodrick Stewart 13:lla ja Alex Barnett 12 pisteellä.
(STT – Basket.fi)
Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.
Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.
Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.