25.10.2005 Namika Lahti nousi Korisliigan kärkeen ottamalla maanantaina kauden kuudennen voittonsa. Altavastaajaksi joutui Lahdessa Kouvot, joka lähti Kouvolaan 91-81 (47-39) tappio niskassaan.
Vain kerran alkukauden aikana hävinneelle Namikalle voitto oli neljäs peräkkäinen. Kotijoukkue repäisi lopulliseksi jääneen kymmenen pisteen eron jo ensimmäisellä neljänneksellä ja piti sen lähes saman suuruisena läpi pelin.
Namikan tehoparin muodostivat yhdysvaltalaiset Jonathan Jones 24 pisteellä ja 18 levypallolla sekä Michael Kuebler 20 pisteellä. Myös Kouvojen tehot keskittyivät amerikkalaiskäsiin, kun John Allen heitti 22 ja Jason Miller 20 pistettä.
Maanantain toisessa ottelussa Tampereen Pyrintö otti kolmannen peräkkäisen voittonsa, kun espoolainen Honka kaatui Tampereella 77-73 (27-31) numeroin. Kotijoukkue käänsi pelin edukseen kolmannella jaksolla, jonka se voitti 28-17.
Honka nousi vielä loppuhetkillä kolmen pisteen päähän, mutta Pyrinnön kantti kesti niukan johdon pitämiseksi. Kotivoiton rakensivat Uka Agbai 18 pisteellä, Kenneth Lowe ja Antero Lehto 15:llä sekä Omar Bynum 14 pisteellä ja 12 levypallolla.
Hongan tehokkain oli Monte Cummings 26 pisteellä. Hänen takamiesparinsa Tim Kisner sen sijaan jatkoi viime aikojen vaisuja pelejään. Kisnerille tuli pallonmenetyksiä kahdeksan, mutta pisteitä vain seitsemän.
(STT)
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.