19.3.2011 Korisliigassa ja sitä edeltäneessä SM-sarjassa 2000-luvulla viisi kertaa finaaleihin ja kahdesti mestariksi yltänyt Namika Lahti jää nyt toisena kautena peräkkäin ulos pudotuspeleistä. Tämä varmistui lauantaina, kun Kouvot haki Lahdesta 88-77 (38-36) -voiton ja samaan aikaan ToPo voitti Porvoossa Tarmon täpärästi 87-86 (49-50). ToPo varmisti kahdeksantena joukkueena pudotuspelipaikkansa.

Ville Kauniston ja Kouvot tukahduttivat Namika Lahden pudotuspelihaaveet.

ToPo ja Tyray Pearson selvisivät säikähdyksellä Porvoon-vierailustaan. Samalla varmistui helsinkiläisten paikka pudotuspeleissä. Kuvat: Francois Perthuis.
Lahdessa kotijoukkue käväisi kolmannella jaksolla tovin johdossa, mutta muuten Kouvot hallitsi peliä eikä päästänyt Namikaa enää viimeisellä jaksolla yllättämään.
- Tämä oli meiltäkin heikohko peli, mutta viimeisellä jaksolla saimme pelaamisemme linjaan ja pelaajat hoitivat pisteet kotiin, totesi Kouvojen valmentaja Jyri Lehtonen.
Kouvojen tehotrion muodostivat Josh Gonner 24:llä, B.A. Walker 21:llä ja Ville Kaunisto 19 pisteellä. Kaunisto keräsi lisäksi 14 levypalloa.
Kotijoukkueesta Anthony Vereen nosteli 29 ja Ryan Ayers 22 pistettä.
Porvoossa Tarmo oli lähellä yllättää ToPon toisen kerran tällä kaudella. Tarmo pääsi viimeiselle jaksolle yhdeksän pisteen johdossa, mutta hukkasi johtonsa parissa minuutissa. Tarmo pääsi uudestaan johtoon viimeisen kerran minuuttia ennen loppua, mutta Frank Richardsin kolmen pisteen kori käänsi voiton ToPolle.
Tyray Pearson teki ToPolle 27 ja Timo Heinonen 18 pistettä.
Tarmosta Jonathan Heard heitti sarjan tämän kauden neljänneksi korkeimman pistelukeman 38 ja Esa Mäki-Tulokas 12.
Joensuun Kataja haki Espoosta yllättävän helpon voiton Hongasta 83-69 (42-33) -tuloksella.
Voitolla Kataja jatkaa kamppailua runkosarjan kakkossijasta. Hongan sijoitukseksi oli jo varmistunut viides sija.
Kataja hallitsi peliä toiselta neljännekseltä alkaen ja venytti kolmannella jaksolla johtonsa jo 21 pisteeseen. Honka ei saanut päätösjaksolla eroa 12 pistettä pienemmäksi.
- Pystyimme toteuttamaan puolustuksessa niitä asioita, joista olimme sopineet. Saimme (Jamar) Wilsonin ja (John) Williamsonin sekä myös Belserin (Corey) hyviin kuriin. Teimme sillä osastolla hyvää duunia, kiitteli Kataja-valmentaja Toijala.
Darren Fells heitti Katajalle 22 pistettä ja Jared Newson 16.
Williamson oli Hongan tehokkain 19 pisteellä. Wilson teki 15 pinnaa.
(STT)
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.