17.5.2021 09:21 Tuore koripallon Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kaksivuotisen pelaajasopimuksen JBA:ssa viime vuosina pelanneen Niilo Kärkkäisen kanssa.

22-vuotias Kärkkäinen on pelannut viisi edellistä vuotta Jyväskylässä I divisioona A:n JBA:n riveissä. Tuleva kausi on Kärkkäiselle ensimmäinen Korisliigassa.
- Hieno mahdollisuus päästä mestareiden kelkkaan. Salossa asiat ovat hyvässä jamassa ja tulosta on tullut. Itsellä näyttöhalut ovat kovat ja on kivaa päästä kokemaan, miltä elämä eteläisessä Suomessa tuntuu. Jyväskylästä jäi hyvät muistot, mutta nyt oli aika lähteä uralla eteenpäin. Jyväskylässä hommat muuttuivat Tupamäen Mikon tulon myötä ja harjoittelu sekä kentän ulkopuoliset asiat olivat aina kunnossa, toteaa Kärkkäinen Vilppaan tiedotteessa.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Tervetuloa Saloon 2-vuotisella sopimuksella Niilo Kärkkäinen!
— Vilpas (@salonvilpas) May 17, 2021
Lue uutinen sekä Toiviaisen ja Tupamäen kommentit Niilostahttps://t.co/LbYRODLfIc#korisliiga #vilpasvikings pic.twitter.com/oUoP6mntNS
Kärkkäisen ura I divisioonassa on ollut nousujohteinen, sillä tilastot ovat nousseet tasaisesti jokaisella kaudella. Päättyneellä kaudella JBA sijoittui I divisioona A:n kuudenneksi ja kausi päättyi pudotuspeleissä voitoin 2-1 Turun Kristikaa vastaan. Kärkkäinen oli JBA:n tehokkain pelaaja 14,3 pisteellä ja 3,8 levypallolla.
190-senttisellä Muuramen Urheilijoiden kasvatilla on 13 maaottelua U20-joukkueesta ja kokemusta aikuisten sarjoista jo viideltä kaudelta Jyväskylä Basketball Academyssä.
- Kiva saada uusi kasvo ryhmään. Niilo vaikuttaa positiiviselta nuorelta mieheltä, jolla on kova halu kehittyä ja se on aina valmentajan mieleen. Hänellä olisi ollut vientiä myös muualle ehkä Vilpasta isommilla peliminuuteilla, mutta hän halusi mieluummin tulla tänne ja hakea oppia kokeneilta pelaajilta. Se kertoo Niilon asenteesta ja nyt on kaikki kiinni miehestä itsestään. Jos asiat loksahtavat kohdilleen kuten Perttu Blomgrenilla, tulevaisuus näyttää valoisalta, avaa päävalmentaja Sami Toiviainen.
Vilppaan sopimustilanne kaudelle 2021–22: Mikko Koivisto, Juho Nenonen, Aatu Kivimäki, Riku Laine, Perttu Blomgren, Tuukka Juntunen, Onni Mäkynen, Niilo Kärkkäinen.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.