30.4.2021 14:23 BC Nokia ja Antti Ahonen, 20, ovat solmineet jatkosopimuksen, joka kattaa seuraavat kaksi kautta, minkä lisäksi sopimuksesta löytyy pykälä, joka mahdollistaa molempien osapuolien optiovuoden myös kolmannelle kaudelle.
Ahonen viimeisteli viime kaudella nokialaisille keskimäärin 5,6 pistettä ja 2,7 levypalloa ottelua kohden. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Miesten joukkueessa debyyttinsä jo kaudella 2016-17 tehnyt Ahonen on Korisliiga-urallaan pelannut viiden kauden aikana jo 73 ottelua.
– Antti kiteyttää sen, mitä me haluamme BC Nokiassa. Pelaajia, jotka työskentelevät kovaa ja pyrkivät kehittymään, päävalmentaja Greg Gibson kommentoi seuran tiedotteessa.
Parimetrinen Ahonen viimeisteli kaudella 2020-21 nokialaisille keskimäärin 5,6 pistettä, 2,7 levypalloa ja 0,7 syöttöä ottelua kohden. Kolmosten heittotarkkuudessa (40,5%) Ahonen oli koko Korisliigan kolmastoista.
Korisliigan lisäksi Ahonen on pelannut viimeiset kolme kautta Divisioona B:tä Raholan Pyrkivän riveissä. Edelliskaudella Ahonen pelasi kahdeksan ottelua 15,5 pisteen, 9,8 levypallon ja 3,5 syötön keskiarvoilla.
Oman mausteensa Ahosen tulevaan kauteen tuo se, että heinäkuussa hän pukee ylleen Suomen puolustusvoimien maastopuvun ja aloittaa varusmiespalveluksensa Pirkkalassa, Satakunnan lennostossa. Ahosen ja BC Nokian sopimus on mallia 2+1.
– Omassa seurassa on hieno jatkaa ja pääsee pelaamaan tuttujen ihmisten edessä. Varsinkin nyt, kun on intti lähellä, niin on hyvä, että pääsee olemaan tutussa ympäristössä. Tavoitteena on, että pystyn vakiinnuttamaan paikan Korisliigan pelaavassa rotaatiossa ja ylipäätänsä monipuolistua pelaajana, Ahonen kommentoi.
– Syksy on varmasti Antille vähän haastavampi, mutta onneksi hänen kehityksensä on maraton eikä sprintti. Näen, että Antilla tulee olemaan merkittävä rooli ensi kaudella, erityisesti sen jälkeen, kun hän pääsee pois armeijasta, Gibson kertoo.
Ahosella oli jo sopimus BC Nokian kanssa tulevasta kaudesta, mutta sopimusta viilattiin tulevaisuutta ajatellen.
BC Nokian sopimuspelaajiin tulevaksi kaudeksi kuuluvat Antero Lehto, Antti Ahonen ja Hugo Boman. Lisäksi usealla pelaajalla on tulevasta kaudesta optiovuosi, joista tiedotetaan myöhemmin.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.