8.8.2023 10:06 Korisliiga-kauteen 2023-24 valmistautuva BC Nokia ja Patrick Tapé, 25, ovat tehneet ensi kautta koskevan pelaajasopimuksen. 208-senttinen Tapé pelasi edelliskaudella skotlantilaisessa Caledonia Gladiatorsissa ja on lisäksi pelannut Norsunluurannikon maajoukkueessa.
Tapé pelasi ensimmäisellä ammattilaiskaudellaan British Basketball Leaguessa 9,1 pisteen, 6,3 levypallon ja 1,3 syötön keskiarvoilla.
Ennen Britteinsaaria Tapé pelasi viidellä kaudella NCAA:n ykkösdivisioonassa, joista kolme ensimmäistä Columbiassa, yhden Dukessa ja viimeisen San Franciscon yliopistossa. Seniorikaudellaan hän tilastoi San Franciscolle 5,1 pistettä, 4,5 levypalloa ja 1,1 syöttöä ottelua kohden.
- Pitkä ja atleettinen vitos- ja nelospaikan pelaaja, joka sopii tarpeisiimme. Hänellä on myös kyky osua kolmen pisteen viivan takaa. Aktiivinen puolustaja ja korinsuojelija. Hän on myös osoittanut kyvyn olla aktiivinen palloskriinitilanteissa puolustuksessa, Näätien päävalmentaja Greg Gibson aloittaa.
- Patrick on tällä hetkellä Norsunluurannikon maajoukkueen kanssa pelaamassa harjoitusotteluita. Pian meidän pitäisi tietää, että pääseekö hän heidän MM-kisakokoonpanoon.
Tape pelasi MM-karsinnoissa kolme ottelua Norsunluurannikon paidassa 6,9 minuutin, 1,3 pisteen ja 2,0 levypallon keskiarvoilla.
BC Nokialla on pelaajasopimukset ensi kaudesta Niko Mattilan, Elias Sauramon, Antti Ahosen, Hugo Bomanin, Tomas Murphyn, Kalle Peltosen, Tucker Richardsonin ja Patrick Tapén kanssa. Joukkuetta valmentavat Greg Gibson ja Aleksi Koskinen.
Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.
Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.
Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.