12.9.2013 Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimukset kahden lahjakkaan oman kasvatin kanssa. Viime kaudella maineikkaassa turkkilaisessa Fenerbahcessa pelannut Anton Odabasi sekä seuran A-poikien kantaviin voimiin kuulunut Okko Järvi edustavat ensi kaudella Hongan miesten edustusjoukkuetta.
Suurlupaus Anton Odabasi palaa Turkista Espooseen. Kuva: Francois Perthuis.
206-senttinen Odabasi harjoitteli viime kaudella Fenerbahcen Euroliiga-joukkueen kanssa ja oli seuran A-juniorijoukkueen parhaita pelaajia. Pienenä laitahyökkääjänä pelaava Odabasi oli Turkin nuorten mestaruusturnauksessa toiseksi sijoittuneen Fenerbahcen paras pistemies.
– Olin kolme viikkoa sitten Turkissa try out -leirillä, jossa valmennuksesta vastasi Fenerbahcen uusi päävalmentaja Zeljko Obradovic. Hän nosti leiriltä esiin kolme pelaajaa, joiden joukkoon kuuluin. Obradovicin kanssa käymieni keskustelujen pohjalta totesimme, että Fenerbahcen joukkueessa peliaikaa ei vielä ensi kaudella tulisi riittävästi kehitykseni kannalta, Odabasi kertoo.
– Sain tarjouksen myös kahdelta muulta turkkilaiselta seuralta, mutta lopulta paluu kasvattajaseuraani oli paras vaihtoehto. Pääsen tuttuun ympäristöön, jossa minulla on mahdollisuudet saada riittävästi peliaikaa sekä Korisliigassa että Honka Akatemiassa. Suomessa pystyn myös suorittamaan lukion helpommin loppuun, jatkaa Odabasi.
Edellisen kerran Odabasi pelasi Hongassa kaudella 2011/12, jolloin hän urakoi A-poikien SM-sarjassa 18 pistettä ja 10 levypalloa ottelua kohden. Miesten divarissa Odabasi väläytteli 5,4 pisteen keskiarvolla. Lisäksi Odabasi on pelannut 32 nuorten maaottelua 13,0 pisteen keskiarvolla.
Hongan toinen uusi sopimuspelaaja on 192-senttinen, 17-vuotias Okko Järvi. Pelipaikoilla 2-3 viihtyvä Järvi lunasti paikan miesten joukkueessa hyvin sujuneen kesäharjoittelun jälkeen. A-poikien Suomen mestaruutta viime keväänä juhlinut Järvi on pelannut kahdeksan nuorten maaottelua.
Tapiolan Hongan miesten joukkueella on 13 pelaajasopimusta kaudeksi 2013/14. Okko Järven ja Anton Odabasin lisäksi joukkueessa pelaavat Anthony Tucker, Ilkka Sirola, Ronnie Clark, Tuomas Iisalo, Jaran Burrows, Joni Herrala, Henri Niemistö, Ville Wuorenjuuri, Villematti Kopio, Tero Laitinen ja Henri Ventoniemi.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.