10.3.2015 Korisliigan tiistain pelissä Salossa kohtasi kaksi otteluruuhkan väsyttämää joukkuetta, joista Loimaan Bisons oli Vilpasta hieman pirteämpi lukemin 81-75 (38-39). Bisons käänsi ottelun itselleen puoliajan jälkeen.

Anthony Hilliard oli Bisonsin pistekärki 22 pisteellä, kun loimaalaiset voittivat kotonaan Vilppaan. Kuva: Tytti Nuoramo.
Peli oli myös Venäjän VTB-liigaa tahkoavalle Bisonsille kuudes yhdentoista päivän aikana ja Vilpaallekin neljäs yhdeksään päivään.
Bisons käänsi Vilppaan pisteen taukojohdon vietyään kolmannen jakson alkupuoliskon puhtaasti 14-0. Vilpas ei pääsyt tuon jälkeen enää neljää pistettä lähemmäs.
- Kaksi sarjapistettä Salosta oli illan paras anti. Puolustimme hyvin ja otimme komean kirin kolmannen jakson alussa. Vilpas vain on sellainen joukkue, ettei se luovuta, vaan roikkuu mukana loppuun asti, totesi Bisonsin valmentaja Greg Gibson.
Anthony Hilliard heitti Bisonsille 22 pistettä ja Martin Zeno 20. Järvenpäästä Loimaalle siirtynyt Pierre Jallow aloitti neljän pisteen teholla.
Vilppaasta kaksinumeroisiin pisteisiin pääsi vain Killian Larson komealla 32 pisteen saaliilla.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.