Pantterit selviytyi Baltian liigan jatkopeleihin

7.3.2005 Pantterit otti pakkovoiton Helsingissä pelatussa Baltian liigan runkosarjan viimeisessä ottelussa luvuin 81-62 (49-26) kaukaa Uzbekistanista saapuneesta ammattilaisjoukkue Nika Navoista. Voittonsa ansiosta Pantterit varmisti paikkansa liigan jatkopeleissä.

Nika-ottelun alku oli Panttereilta viimeisimmissä Baltian liigan peleissä nähtyä unelmapeliä. Pantterit vei ensimmäiset kuusi minuuttia tyrmäävästi 21-2 ja ensimmäisen jakson 31-11. Tahtipuikkoa kentällä heiluttivat Heli Roukanoja (19/11) ja Saara Eskola (16/1). Kaksinumeroisiin pistelukemiin ylsivät myös Hanna Rotinen (12/9) ja Lotta Koskela (10/1).  

Pantterit sijoittui Baltian liigan runkosarjassa kuudenneksi voittosuhteella 9-5. Helsinkiläisjoukkueen pelit jatkuvat välieräturnauksella, joka pelataan Liettuan Vilnassa pääsiäisenä. Turnauksen avausvastustajana Panttereilla on tällä kaudella hyvin FIBA:n Euroopan liigassa menestynyt, kahdella amerikkalaispelaajalla vahvistettu, Lietuvas Telekomas. Muut vastustajat ovat niinikään liettualainen Laisve ja Valkovenäjän juniorimaajoukkue.  

Toinen neljän joukkueen välieräturnaus järjestetään Pietarissa. Baltian liigan lopputurnaus on pelataan 8.-9.4.2005 Vilnassa.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/kansainvaliset_sarjat/

Asiat

 
7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Vedon voittoputki jatkuu - Honka nappasi ensimmäisen voittonsa sitten lokakuun

Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

7.1.2026 10:29 Naisten Korisliiga

Jeanae Terry on naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

6.1.2026 09:34 NCAA

Elsa Lemmilä herkutteli torjunnoilla Ohio Staten aloitusviisikossa – NCAA:ssa käynnistyivät lopullisesti konferenssiottelut

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.

6.1.2026 09:00 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 1

Vuoden ensimmäisellä viikolla naisten I divisioona ja miesten I divisioona B olivat vielä joulutauolla, mutta miesten I divisioona A:ssa pelattiin jo kolme ottelua. Raholan Pyrkivä otti tärkeän voiton Torpan Pojista ja vei näin ollen tiukasti molemmat joukkueiden kohtaamisista runkosarjassa.

5.1.2026 22:00 Miesten I divisioona B

Miesten I divisioona B - Kevätkauden ennakko

Miesten I divisioona B:ssa kevätkausi käynnistyy varsin mielenkiintoisista asetelmista. Kärkikaksikko on karannut hieman, mutta taistelu kotiedusta, playoff-paikoista ja putoajan välttelystä käy keväällä kiivaana. BC Nokia vahvistui joulutauon aikana merkittävästi. Pystyykö se haastamaan jopa kärkikaksikon keväällä?

5.1.2026 15:37 Suomalaiset ulkomailla

Veera Pirttisellä erikoinen haaste Englannissa – ”Paikallista aksenttia on välillä vaikea ymmärtää”

Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.

5.1.2026 08:15 Naisten I divisioona

Naisten I divisioona - Kevätkauden ennakko

Uudistunut naisten I divisioona on lunastamassa lupauksensa jo ensimmäisellä kaudellaan: uusi sarjajärjestelmä on tiivistänyt kilpailua, lisännyt merkityksellisiä otteluita ja synnyttänyt kuumia kamppailuja niin kärjessä, keskikastissa kuin putoamisviivan tuntumassakin. Ennakkosuosikit pitävät pintansa, mutta yllättäjät hengittävät niskaan – ja keväästä on tulossa poikkeuksellisen mielenkiintoinen.

Näytä lisää vastaavia