21.5.2007 Korisliigan kotkalaisjoukkue KTP Basket on solminut jatkosopimuksen 194-senttisen laiturinsa Pasi Heinosen kanssa. Sopimus kattaa kaksi seuraavaa pelikautta. Tuleva kausi 28-vuotiaalle Heinoselle jo uran 11:s pääsarjassa, jotka hän on yhtä lukuun ottamatta viettänyt Kotkassa.
- Olen viihtynyt Kotkassa hyvin ja jatkaminen täällä oli minulle ykkösvaihtoehto. Kyselyjä tuli vähän muualtakin, mutta kokonaisuudessa jatkaminen täällä oli selvästi paras vaihtoehto, kertoi Heinonen joukkueen verkkosivuilla.
- Viime kaudella loukkaantumiset hieman vaivasivat varsinkin alkukaudesta, mutta nyt olen päässyt harjoittelemaan terveenä ja se tuo kyllä lisää motivaatioita. Menneellä kaudella menestyimme hyvin ja siitä on hyvä jatkaa, tuumasi Pasi Heinonen.
Heinonen pelasi runkosarjassa 30 ottelua, joissa hän teki keskimäärin 6,7 pistettä reilussa 16 minuutissa. KTP eteni pudotuspeleissä aina välieriin saakka.
Kesällä alle 20-vuotiaiden maajoukkueen apuvalmentajana aloittava Ray Ailus piti Heinosen jatkosopimusta joukkueelle tärkeänä asiana.
- Hänen jatkaminen tuo jatkuvuutta joukkueeseemme ja puolustuksessa hän paras vastustajien isojen laitapelaajien puolustaja. Uskon, että Pasi tulee olemaan kova ensi kaudella, kunhan saa pelata ehjänä, kommentoi Ailus.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.