11.3.2004 Lappeenrannan NMKY:n Pasi Riihelä pelasi keskiviikkona 200. SM-runkosarjaottelunsa Joensuussa. Samalla Riihelä jatkoi kovaa kolmosputkeaan, mutta menetti otteensa SM-Koriksen korikuninkuuteen.
Pasi Riihelä pelasi ensimmäinen pääsarjapelinsä 14.10.1995 (Pyrintö-KanKi). Avauspelissään hän teki kuusi pistettä. Nyt pisteitä on kertynyt runkosarjapeleissä jo 3.207, joka antaa ottelukohtaiseksi keskiarvoksi 16,0. Yhden ottelun piste-ennätys Riihelällä on 45 ja peräisin tältä kaudelta. Riihelä valittiin vuoden pelaajaksi 1998 ja on edustanut SM-Koriksessa kasvattajaseuraansa Kankaantaan Kisaa, Kouvoja sekä LrNMKY:tä. Tämän lisäksi hän on pelannut ammattilaisena Saksan, Ruotsin ja Sveitsin liigoissa.
199-senttinen Riihelä teki keskiviikkona Katajaa vastaan 13 pistettä. Toisaalla BC Jyväskylän Glenn Stokes heitti ottelussa Team Componentaa vastaan 27 pistettä. Riihelä ja Stokes ovat pitkään kisanneen SM-runkosarjan korikuninkuudesta, joka keskiviikkona kääntyi todennäköisesti ratkaisevasti Stokesin eduksi. Pasi Riihelän pitäisi nimittäin SM-runkosarjan viimeisessä pelissä tehdä 26 pistettä enemmän kuin Stokes riistääkseen pistetilaston ykkössija Stokesilta.
Korikuningas tai ei, on Riihelällä parhaillaan menossa kova kolmosputki. Hän on näet 25.2.2003 lähtien lisännyt jokaisessa pelaamassaan pääsarjaottelussa pistetiliään kolmen pisteen heitoilla. Näitä peräkkäispelejä on nyt peräti 47, eivätkä useampaan ole kautta aikojen pystyneet kuin Jukka Toijala ja Lonnie Cooper.
SM-Koriksessa kaukopommittajien peräkkäispelien ja kolmosonnistumisten tilastokärki on kaikkina aikoina seuraava:
|
81 ottelua |
|
Jukka Toijala |
|
2002-04 |
|
59 |
|
Lonnie Cooper |
|
2001-02 |
|
48 |
|
Jukka Toijala |
|
1996-97 |
|
47 |
|
Pasi Riihelä |
|
2003-jatkuu |
|
42 |
|
Pekka Kurvinen |
|
1989-90 |
|
42 |
|
Juho Terho |
|
2002-03 |
|
41 |
|
Petri Jaakkola |
|
2001-02 |
Keskiviikon sarjakierroksella nähtiin Riihelän lisäksi toinenkin tilastollinen rajapyykkiylitys. Lahdessa pelatussa ottelussa KTP Basketin amerikkalaisvahvistus Kenny Younger napsi 15 levypalloa ja siirtyi samalla kaikkien aikojen tilastossa SM-runkosarjassa ylitti tuhannen levypallon rajan.
Tarkalleen Youngerilla on levyreitä koossa nyt 1.001 ottelukeskiarvolla 11,3. Younger pelaa kolmatta kauttaan Suomessa, kaksi kautta hän vietti Kouvoissa ja kolmas nyt Kotkassa.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Kouvot on solminut kuluvan kauden loppuun ulottuvan sopimuksen 198-senttisen Devontae Blantonin kanssa. Blanton pelasi täydet viisi kautta Eastern Kentuckyn yliopistossa.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.