PeKa voitokas ToPo vastaan, Shanel Harrison naulasi 47 pistettä Hongalle

21.12.2013 Naisten Korisliigan toisena ja kolmantena majailevat Peli-Karhut ja Torpan Pojat ottivat mittaa toisistaan Töölön Kisahallilla, PeKan vetäessä pidemmän korren 62-67 (39-23). Kierroksen muissa otteluissa sarjapisteet menivät Tapiolan Hongalle ja Äänekosken Huimalle.

Andrea Barbour viimeisteli 21 pistettä ToPoa vastaan.

Shanel Harrison teki kauden piste-ennätykseksi 47 pistettä.

Nihkeästi aloittaneen PeKan kone lähti kunnolla käyntiin vasta toisella puoliajalla ja takasi voiton ToPosta. Vierasjoukkueen taktinen paikkapuolustus teki kotijoukkueen pelaamisen vaikeaksi.


- Olimme ensimmäiset 20 minuuttia todella huonoja. Toisen kympin puolessavälissä siirryimme paikkapuolustukseen ja se tuntui hyydyttävän ToPon, PeKan päävalmentaja Seppo Kurki kommentoi.

Vierasjoukkueelta Andrea Barbour teki 21 pistettä ja pelasi jälleen kerran hienon pelin. Reetta Piipari ja Krystal Vaughn tekivät molemmat 12 pistettä ja Taru Tuukkanen 11.

ToPolta vauhdissa olivat Niina Laaksonen 20 pisteellä ja Vilma Kesänen, joka teki 14.


Harrisonin huippuilta toi voiton Hongalle


Tapiolan Honka voitti kotonaan Forssan Alun 80-66 (37-27). Nuori Honka on sarjataulukossa nyt viidentenä.

Shanel Harrison oli hurjalla pelipäällä ja pamauttikin Naisten Korisliigan kauden korkeimman henkilökohtaisen pistemäärän 47 pistettä. Pisteiden ohella La Salle -kasvatti napsi 16 levypalloa ja 5 riistoa.

Harrisonin kantaessa päävastuun pisteidenteosta, Meral Bedretdin (9/1/7 syöttöä) jakoi palloa ja Henna Koponen (8/10) hoiti levypallotyön.

Alulta Sanna Helenius (19/2) ja Sandra Garcia (10/15) tekivät parhaimmat tilastomerkinnät.


Huima joulutauolle voitokkaana


Keravalla Äänekosken Huima katkaisi tappioputkensa ottamalla vierasvoiton Energia Teamistä 60-90 (30-52).

Herhiläiset lähtivät toisen neljänneksen alussa Jordan Maddenin ja Sanna Jämsenin kolmosilla karkumatkalle, mistä kotijoukkue ei enää taipunut voittokamppailuun.

Huima heitti pelissä sisään 11 kolmosta, joista neljä oli 15-vuotiaan Riina Kärkkäisen (16/4) käsialaa. Kärkkäisen ohella korkeimmat pistemäärät tekivät Lonniya Bragg (19/10) ja Jämsen (15/9).

Keravalta kaksinumeroisiin pistelukemiin pääsivät Mollie Williams (21/13) ja Rosa Pakarinen (12/5), joista molemmat myös riistivät pallon viisi kertaa vastustajalta.
 

Lisätietoja: Naisten Korisliiga
 
24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

Näytä lisää vastaavia