18.5.2016 Naisten Korisliigassa pelaava Peli-Karhut on solminut jatkosopimukset viime kaudet joukkuetta edustaneiden seuran oman kasvatin Lotta Richterin, 24, sekä Matilda Mässelin, 18, kanssa. Roope Mäkelän apuvalmentajana tulevalla kaudella toimii Jutta Richter.
Lotta Richter jatkaa Peli-Karhuissa myös ensi kaudella. Kuva: Kai Kilappa.
Vuoden puolustuspelaajaksi kauden 2014-15 päätteeksi valittu Richter ehti pelata viime kaudella loukkaantumisten takia ainoastaan seitsemän ottelua, joissa syntyi 9,4 pistettä ja 3,3 levypalloa ottelua kohden. Tuleva kausi on 175-senttisen takamiehen 10. naisten pääsarjatasolla.
Kovaan vireeseen vuoden vaihteen päässeen Mässelin kausi katkesi niin ikään loukkaantumiseen jo tammikuussa ja 186-senttisen Mässelin tilastoihin jäivät 14 ottelun jälkeen 4,0 pistettä ja 3,7 levypalloa per ottelu.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.