9.4.2023 19:09 PeKa eteni jälleen finaaleihin ja tavoittelee viidettä peräkkäistä mestaruutta. Se haki päivän ottelussa vierasvoiton 95-67 ja vei välieräsarjan 3-1.
Natalie Kleemann-Day pelaa hienoa kevättä. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Kotkalaiset ottivat komennon heti ensimmäisellä jaksolla, kun joukkueen puolustus piti FoA:n hyökkäyksen aisoissa. Vaikka kenttätapahtumat tasoittuvatkin toisella jaksolla, ei kotijoukkue saanut vieraiden hyökkäyspeliä aisoihin ja puoliajalla vierasjohto oli 13 pistettä.
PeKa piti koko ottelun ajan kotijoukkueen amerikkalaiskolmikon kurissa ja kolmannen jakson päättyessä joukkue johti ottelua 75-46. Viimeinen jakso pelattiin tasaisissa merkeissä ja vieraat pääsivät juhlimaan finaalipaikkaa.
- Pelattiin muutamaa minuuttia lukuun ottamatta loistava peli. Hyökkäyksessä olimme vieläkin parempia kuin edellisessä ottelussa. 27 koriin johtanutta syöttöä ja 11 menetystä kertovat siitä, että peli oli tasapainossa. Puolustuspäässä pelasimme hyvin. Finaalipaikkaan täytyy olla tyytyväinen, PeKa:n päävalmentaja Mika Haakana kertasi.
Peli-Karhuista kuusi pelaajaa ylsi kaksinumeroiseen pistesaaliiseen. Natalie Kleemann-Day oli jälleen erinomaisessa vireessä. Hänelle kirjattiin tupla-tupla 25 pisteellä ja 13 levypallolla. Donica Cosby heitti 15 pistettä ja jakoi seitsemän koriin johtanutta syöttöä. Silja Viita oli alun ykkönen 19 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla.
PeKa odottaa vastustajaa toisesta välieräsarjasta, joka on katkolla maanantaina ToPo:n hyväksi. Forssalaisten kausi jatkuu vielä pronssiottelussa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.