15.12.2019 17:20 Illan ainoassa ottelussa Peli-Karhut otti takaisin Naisten Korisliigan kärkipaikan voittamalla Vimpelin Vedon 81–92. Tahtipuikkoa heilutti Linda-Lotta Lehtoranta 11:llä koriin johtavalla syötöllään.
Linda-Lotta Lehtoranta jakeli syöttöjä PeKan voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Peli-Karhut saapui Vimpelin Vedon vieraaksi Korisliigan toisella sijalla mutta poistui hallista sarjakärkenä. PeKa saavutti taas tasapisteet Kouvottarien kanssa ja nauttii johtoasemaa keskinäisten voittojen turvin.
Ottelun tahtipuikkoa heilutti PeKan pelinjohtaja Linda-Lotta Lehtoranta, joka teki 12 pistettä ja jakoi 11 koriin johtavaa syöttöä. Joukkueen kovimman pistesaldon keräsi Zykera Rice 29:llä. ViVen puolella tehokkainta työtä teki 32 pistettä upottanut Amy Griffin.
Piste-ero ottelun päättyessä ei ollut ennenkuulumattoman suuri – ottelu päättyi 81–92 – mutta joukkueiden voimasuhteet pysyivät alusta loppuun samassa tilassa. PeKa kasvatti eron jo ensimmäisen jakson loppuun, ja siitä eteenpäin se pysyi kutakuinkin samana.
Vimpelin Vedon sijoitus Naisten Korisliigassa on tällä hetkellä yhdeksäs.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.