Peli-Karhut mätti tulostaululle tylyt lukemat viime kauden finaalistien kohtaamisessa

12.10.2019 19:50 Peli-Karhut ei jättänyt epäselvyyttä iskukyvystään, kun se kaatoi viime vuoden finaalistien kohtaamisessa Catzin 82-43. Lauantaina toisessa ottelussa Kouvottaret jatkoi voittokulkuaan HyPon kustannuksella.

Elena Melto (os. Reshetko) kohtasi tänään ensimmäistä kertaa entisen seuransa, Catzin. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

PeKa karkasi jo avauspuolikkaalla 44-15-johtoon lappeenrantalaista Catzia vastaan. Vierasjoukkue ei toipunut avauspuolikkaasta, vaan kotkalaiset marssivat selvään 82-43-voittoon.

- Olimme jokaisella osa-alueella tänään jäljessä. Korin alla olimme liian pieniä ja heikkoja. Sitten kun pelasimme hitaammin kuin vastustaja, tulos on tuo. Valmistautuminen ei varmasti ollut onnistunut ja vastuu siitä on minulla. Mentaalinen katkeaminen tuli nopeasti ja emme pystyneet toteuttamaan kurinalaisesti peliämme, Catzin päävalmentaja Mika Haakana sanoi tappion jälkeen.

- Aistin jo viikon harjoituksissa, että hyvä peli oli odotettavissa. Menimme viikolla todella kovaa ja vähän jarruttelimmekin, ettei mene yli. Olen tosi tyytyväinen esitykseemme. Tästä on mukava jatkaa. Nuoret pelaajamme vastasivat tänään huutoon hienosti, PeKan päävalmentaja Roope Mäkelä kommentoi.

Täksi kaudeksi Peli-Karhuihin siirtynyt Elena Melto (os. Reshetko) upotti 11 pistettä ja haki yhdeksän levypalloa entistä seuraansa vastaan. 

- Elena puolusti tänään upeasti Dayta, joka on loistava korintekijä. Pitää muistaa, että Elenalla on alla vasta muutama peli. Hänestä huokuu rauhallisuus ja oikeiden asioiden jatkuva tekeminen. Yksi hyvän pelaajan mittari on, että hyvällä pelaajalla ei koskaan ole kiire ja Elena on juuri tällainen, Mäkelä suitsutti Meltoa.

PeKan pistekärki oli 23 pistettä upottanut Zyrika Lewis. Kaksinumeroisiin kotijoukkueesta ylsivät myös Zyreka Rice (16/10) sekä virheetöntä heittopeliä esittänyt Elina Oravakangas (13).

Catzista Natalie Day heitti 14 pistettä ja Erica Covile viimeisteli tupla-tuplan (12/15). 

Ottelutilastot >

 

Hyvinkään Ponteva kiusasi Kouvottaria

Kotijoukkue HyPo esitteli kauden parastaan avauspuolikkaalla, kun se karkasi vierailta kymmenen pisteen taukojohtoon. 

Voitosta voittoon tällä kaudella marssinut Kouvottaret painoi kaasun pohjaan toisella puoliajalla, jonka se vei nimiinsä 18-49 ja koko ottelun lopulta 57-78.

- Olen enemmän kuin ylpeä omasta joukkueesta. Tänään tultiin pelaamaan korista ja pelattiin yhdessä, laitettiin itsemme likoon ja toteutettiin mallikkaasti pelisuunnitelmaa. Tästä on hyvä jatkaa, HyPon päävalmentaja Miikka Sopanen kommentoi ottelun jälkeen.

Vieraiden päävalmentaja Mika Hartonen jakoi tunnustusta kotijoukkueelle.

- Miikka oli laatinut loistavan pelisuunnitelman joukkueelle. Pelaajat toteuttivat sitä hienosti. Laittoivat meidät tänään kovaan testiin. Siitä onnittelut HyPolle. Eka kymppi oli meille tosi vaikea. Onneksi toisella puoliskolla nostettiin selkeästi profiilia, varsinkin aloitusviisikko nosti tekemisen tasoa. Kaksi pistettä ja siitä olen tosi kiitollinen.

Kouvottarien pisteykkönen oli tarkalla kädellä (3pt: 6/11) kaaren takaa osunut Roosa Frimodig (18). Camille Zimmerman heitti 15 pistettä ja Claire Lamunu rohmusi jälleen tupla-tuplan 13 pistellä ja 16 levypallolla. 

Pontevasta Titta-Riina Lepistö ja Kristina Baltic heittivät 15 pistettä naiseen. 

Ottelutilastot >

 
24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

21.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut nousi voittoon ja tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.

18.4.2025 20:35 Naisten Korisliiga

ToPo vei tiukan avausfinaalin - EBT:lle pronssimitalit

ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.

17.4.2025 23:09 Naisten I divisioona

Naiskoriksen superperjantai tarjoilee kolme huippuottelua

Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.

17.4.2025 14:10 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa vastakkain finaalissa kolmatta vuotta putkeen – finaalisarja käynnistyy perjantaina

Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.

11.4.2025 20:15 Naisten Korisliiga

PeKa ja ToPo taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.

10.4.2025 21:01 Naisten Korisliiga

ToPo:n finaaliputkelle jatkoa

Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

Näytä lisää vastaavia