12.1.2024 20:30 Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot kirjattiin jännittävien vaiheiden jälkeen Peli-Karhuille ja Pyrinnölle.
Saana Kujala onnistui hyvin vanhaa seuraansa vastaan. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Kotkan Peli-Karhut jatkoi voittoputkeaan Espoossa. Ottelu ratkesi vierasjoukkueelle jatkoajan jälkeen 90-87.
PeKa aloitti ottelun vahvasti. Se vei avausjakson 32-17. Pelin edetessä Honka sai oman pelinsä paremmin uomiinsa. Puoliajalle mentiin kuitenkin vieraiden johtaessa 12 pisteellä.
Kotijoukkue oli parempi toisella puoliajalla ja kuroi PeKa:n johtoa kiinni. Kotkalaiset olivat vielä voitossa kiinni, mutta Petra Noponen nosti emännät tasoihin 12 sekuntia ennen loppua.
Jatkoajalla PeKa:n Natalie Kleemann-Day sinetöi voiton kotkalaisille vapaaheittoviivalta viisi sekuntia ennen loppua.
Da’Nasia Hood jatkoi tehokkaana. Hänelle kirjattiin 28 pistettä ja 15 levypalloa. Kleemann-Day säesti 24 pisteellä ja 11 levypallolla. Tayanna Jones teki emännille tupla-tuplan 24 pisteellä ja 11 levypallolla.
Tampereen Pyrintö otti vuoden toisen voittonsa HBA:n kustannuksella. Voitto kirjattiin tamperelaisille 82-78.
Märsky tuli ottelun alkuun vahvasti ja otti ottelussa johdon. Avauspuolikkaalla kotijohto kävi suurimmillaan 16 pisteessä, mutta Pyrintö onnistui kaventamaan johdon viiteen pisteeseen ennen puoliaikaa.
Tämän jälkeen ottelu eteni tasaisena loppuun asti. Päätösjaksolla nähtiin hyökkäysiloittelua molemmissa päissä. Pyrintö kuitenkin nousi kuitenkin jakson aikana johtoon ja nappasi sarjapisteet.
- Tämä oli meille hankala peli, HBA vei liikaa levypalloja. Tietysti voitto maistuu, kun olimme häviöllä viimeisiin minuutteihin asti. Oma peli kulkee, kun joukkue luottaa ja luo paikkoja; tulee paljon ratkaisuja, Saana Kujala kertasi
Pyrinnöstä Kujala 26/10 kirjautti tupla-tuplan. Areanna Combs onnistui myös hyvin. Hänelle kirjattiin 11 pistettä, 12 levypalloa ja kuusi koriin johtanutta syöttöä. Märskyn Lilli Onnela ylsi 16 pisteeseen.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.