24.9.2007 Korisliigassa pelaava Kouvot testaa sentteri Peter Ciprianoa. Viime kauden 206-senttinen, 110–kiloinen ja 24-vuotias Cipriano pelasi kovatasoisessa Saksan pääsarjassa. Cipriano valmistui Southernin yliopistosta vuonna 2006.
Saksan Bundesliigassa Cipriano pelasi BG Karlsruhen riveissä viime kaudella 34 ottelua 6,5 pisteen, 5,9 levypallon ja 22,4 minuutin keskiarvoilla. Viimeisen yliopistokauden keskiarvot olivat Southernissa 10,2 pistettä, 8,9 levypalloa sekä 1,3 koriin johtanutta syöttöä ja torjuntaa.
- Peter on puhdas sisäpelaaja. Urheilullisena ja vahvana pelaajana hänen pitäisi pystyä tuomaan joukkueeseemme apuja levypalloihin. Joukkueemme on harjoitellut hyvin ja uskon Peterin saapumisen myötä olevamme entistä iskukykyisempiä, kommentoi tyytyväinen päävalmentaja Jukka Toijala.
- Olen innoissani pelaamisesta Suomessa. Toivon pystyväni auttamaan omalta osaltani Kouvoja. Ystäväni John Allen kertoi minulle, että Kouvoilla on hyvä valmentaja ja seura hoitaa asiat hyvin sekä myös sen, että he tukevat pelaajaa tausta-asioissakin, kommentoi juuri maahan saapunut Cipriano.
Kouvoilla on entuudestaan sopimukset Wayne Bernardin, Tuomas Iisalon, Samu Kaaresvirran, Jukka Katajan, Tero Laitisen, Matti Nuutisen, Heikki Oksasen, Corey Smithin ja Roope Suonion kanssa. Kouvojen testaama Ian Johnson ei saanut sopimusta.
Kouvojen osalta Korisliiga alkaa 6. lokakuuta kiihkeällä paikallisottelulla, kun Mansikka-aholle saapuu KTP. Sitä ennen Kouvot pelaa ensi keskiviikkona Karkkilassa Suomen cupia, jossa vastustajana on Team Componenta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.
Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.
Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Riku Korhonen siirtyy Lahteen kasvattajaseura Hongasta. Lahti Basketball ja Korhonen solmivat 1+1 mallisen sopimuksen, jossa molemmilla osapuolilla on optio toisesta kaudesta.
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.